Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. února 2015 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda souhlasila s dohodou o platech soudců

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 10. prosince v Poslanecké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 10. prosince v Poslanecké... | foto: ČTK

PRAHA Vláda souhlasila s páteční dohodou v otázce platů soudců a státních zástupců. Ti mají dostat část platů zpětně, části nároků se vzdají. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), podle níž díky řešení stát ušetří kolem čtyř miliard korun.

Výplata peněz je podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání.Soudci mají zpětně dostat peníze za roky 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně, nikoliv peníze kvůli tomu, že jim zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali trojnásobek základny. Současně se podle Válkové soudci a státní zástupci vzdají všech nároků na náklady řízení, úroky z prodlení a podobně.

Pokud by na dohodu přistoupilo všech 4200 soudců a státních zástupců, tak to podle Válkové státní kasu přijde na 1,2 miliardy korun. Druhá varianta, kterou probírala vláda, by stát přišla na zhruba pět miliard korun. „Je to jedna ku třem, v podstatě státu se tím ušetří cirka čtyři miliardy,“ řekla ministryně k nakonec přijaté variantě.

Hlasování o návrhu přitom podle ní bylo těsné. Kdo jak hlasoval, nechtěla Válková prozradit, podle jednoho ze členů vlády se ale zdržel například ministr financí a stranický šéf Válkové Andrej Babiš (ANO).

V červnu by peníze měly být na účtech

Zajištění dohody se soudci a státními zástupci bude podle ministryně náročné organizačně i technicky, nicméně peníze by měly být připraveny v květnu k výplatě a nejpozději v červnu by je měli soudci a státní zástupci dostat na účet. Válková věří, že apel čelních představitelů justice na to, aby soudci a státní zástupci na dohodu přistoupili, bude mít 80 nebo 90procentní úspěšnost. Z justice podle ní zaznělo, že ten, kdo dohodu nepodepíše, by ztratil tvář mezi svými kolegy i u veřejnosti.

Finance na narovnání se podle Válkové uvolní z rozpočtové rezervy nebo z prostředků ministerstva financí, část půjde i z resortu spravedlnosti.

Dnešním rozhodnutím reagovala vláda na výrok Nejvyššího soudu (NS), podle kterého nepoužívá ministerstvo práce při stanovování platů správný statistický údaj. V uplynulých letech navíc zákon soudcům a státním zástupcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře (u státních zástupců je výsledek ponížený koeficientem 0,9). Rozhodnutí NS otevřelo cestu ke zvýšení platů soudců a státních zástupců i ke zpětnému doplácení části jejich platů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!