Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letiště Václava Havla místo Ruzyně? Vláda souhlasí

Česko

  16:51aktualizováno  19:54
PRAHA - UVNITŘ ANKETA. Vláda souhlasila s návrhem, aby bylo letiště v Praze Ruzyni pojmenováno po bývalém českém prezidentovi Letiště Václava Havla - Praha.

Vizualizace Letiště Václava Havla foto: Reprofoto

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) v prohlášení uvedl, že změna jména by měla nastat k 76. výročí narození prezidenta, tedy k letošnímu 5. říjnu. Podle Dobeše jde o výraz uznání významu osobnosti Václava Havla pro ČR a jeho odkazu.

Prague Airport - Vaclav Havel

Používat se bude spojení Letiště Václava Havla - Praha a hlavně anglické Prague Airport - Vaclav Havel, kvůli mezinárodnímu významu letiště. Někteří bilingvní Češi ovšem upozorňují, že anglický název je paskvil se špatným slovosledem. Doslova znamená "Pražské letiště Vaclav Havel".

Správně by se mělo psát "Václav Havel Airport - Prague", což by znamenalo "Letiště Václava Havla Praha". Není ani zcela jasné, proč je jméno Václav v anglickém názvu bez čárky nad a. "Jsou to česká specifika, jak si udělat mezinárodní ostudu," řekl rodilý mluvčí Václav Pinkava, syn spisovatele Jana Křesadla.

Anketa

Jste pro, aby se pražské letiště jmenovalo Letiště Václava Havla?

Ano 5823
Ne 1732
Je mi to jedno 153

"Předpokládané náklady na realizaci budou hrazeny provozovatelem letiště a lze je očekávat v přibližné výši čtyř milionů korun," uvedl Dobeš. S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. Pojmenování letiště je v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří, vysvětlil ministr dopravy.

Vdova Dagmar Havlová je z projednání nadšena a slaví. "Mám z toho velkou radost. Děkuji české vládě, ministru Dobešovi, Feru Feničovi a všem, kteří se zasloužili o to, aby tato myšlenka byla uskutečněna," sdělila Havlová. Na Facebooku uvedla, že "Vašek" by měl radost, protože je to nejhezčí dárek k jejím čtvrtečním narozeninám. "Zvedám skleničku šampaňského," dodala.

Fero Fenič: Vím to už několik dnů

Co říkáte na to, že vláda schválila přejmenování Ruzyně na Letiště Václava Havla?

Vím to už několik dní. Tím, že jsem byl informován o celém procesu, tím, že jsem ten proces inicioval, tak jsem ho po celou dobu pečlivě sledoval a dělal vše proto, aby se tahle myšlenka naplnila.

Myslíte si, že je to především vaše zásluha?

Měl jsem silnou podporu rodiny Havlových, především manželky bývalého pana prezidenta. Tak si myslím, že je to i její velká zásluha, že se podařilo prolomit nedůvěru nebo váhání a vláda se k tomuto činu, který nepochybně současná i budoucí evropská generace ocení, odhodlala.

Nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že vláda váhala s připojením jména jejího zesnulého manžela k názvu letiště. V zahraničí nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi něž Václav Havel bezpochyby patří, uvedla.

Souhlas vlády uvítala Knihovna Václava Havla. ČTK sdělila, že iniciativu podporovala od samého počátku a chápala ji jako "přirozené vyjádření respektu k osobnosti a dílu posledního československého a prvního českého prezidenta".

ČTĚTE TAKÉ:

Označení Prague Airport - Vaclav Havel bude podle ministerstva dopravy na některých částech budov letiště terminálu 1, na průčelí terminálu 2. Dále bude využito v nekomerčních podnikových materiálech, jako jsou hlavičkový papír, vizitky či obálky. Název bude uveden i na úvodní stránce webu společnosti a v textech o letišti.

Používáno naopak nemá být jako přídavek k logu Prague Airport, v nákupních průvodcích, letácích, brožurách, na reklamních předmětech. Název Praha na budově terminálu 1 zůstane zachován kvůli registraci u organizací ICAO a IATA, uvedlo ministerstvo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Slovní spojení Letiště Václava Havla - Praha má být využíváno například v textech o letišti, tiskových zprávách, hlášeních na palubách letadel, autobusech provozovatele letiště na letištních plochách či v prostředcích MHD.

Autoři: ,