Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda usnadní čerpání peněz z fondů EU

Česko

PRAHA Získávání evropských dotací by mělo být do budoucna jednodušší. Vláda včera schválila návrh, který má usnadnit čerpání peněz z unijních fondů.

Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky se nově například posune hranice, od níž musí být případný projekt schvalován ministerstvem financí, a to ze současných 100 na 500 milionů korun. Kromě zjednodušení administrativy tak přinese změna také zkrácení lhůt na vyřízení žádostí minimálně o 30 dní, které potřebovalo ministerstvo na vyslovení svého stanoviska.

V případě přeměny obchodních společností či družstev formou fúze, rozdělení či převodu jmění na společníka v průběhu schvalování dotace odpadne složitá administrativa. Nová společnost bude automatickým nástupcem původního příjemce dotace.

Nově bude také možné vykazovat paušálně některé náklady související s realizací projektu, například za nájmy a energii. Uchazečům o projekt bude dodatečně také uhrazena ztráta vzniklá změnou kurzu mezi eurem a českou korunou v průběhu procesu.

„Jde o první komplexní balíček legislativních změn, který se v rámci čerpání evropských fondů přijímá. Jednotlivé změny, které jsme analyzovali společně se všemi řídícími orgány a také s ministerstvem financí, čerpání výrazně usnadní a také zrychlí,“ uvedl Vondruška.

Česko může v nynějším rozpočtovém období získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 700 miliard korun. PodleMMRse čerpání z fondů za posledních 12 měsíců zrychlilo. Zatímco v březnu 2009 byly českým příjemcům proplaceny tři miliardy korun, aktuální stav proplacených peněz je téměř 107 miliard korun.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...