Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda rozhodne o ještě přísnějších opatřeních proti koronaviru, mají platit od středy

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (vpravo) a ministr školství Robert Plaga... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Roman Prymula (vpravo) a ministr školství Robert Plaga... | foto: ČTK

Praha Vláda bude rozhodovat o dalším zostření opatření proti šíření koronaviru, hned v pondělí ráno se situací bude zabývat Bezepečnostní rada státu. Kabinet probere také návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na posílení kapacit zdravotnictví povoláním mediků na pomoc nemocnicím při nouzovém stavu.

Ministři by podle dřívějších zpráv měli projednat také dokument k restartu hospodářství, jehož součástí bude národní plán obnovy k čerpání zhruba 180 miliard korun. Plán bude podkladem pro to, aby Česko mohlo čerpat z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí.

Kabinet projedná i návrh, aby lidé se vstupenkou na neuskutečněnou kulturní akci mohli dál žádat pořadatele o vystavení poukazu. Zákon byl původně omezen na akce s termínem konání do 31. října 2020, podle novely by se lhůta posunula na 31. březen 2021.

Vláda by na zasedání měla také jmenovat nového zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Místo opuštěné po jmenování Prymuly ministrem zdravotnictví má podle návrhu usnesení obsadit molekulární onkolog Ondřej Slabý. Ve funkci státního tajemníka na ministerstvu životního prostředí má pak podle dalšího návrhu po 31. říjnu pokračovat ve druhém pětiletém funkčním období Jan Landa.

Na programu je i zpráva o plnění státního rozpočtu za letošní první pololetí nebo aktualizace tzv. generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod, podle které by se měl počet míst hájených pro vodní nádrže rozšířit o 21 lokalit na 86 území. Kabinet by měl projednávat i věcný záměr zákona o zabezpečení hydrometeorologické služby.

Podpořit by mohl kabinet poslaneckou novelu, podle které by posudkovým lékařům mohli pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci nelékaři. Nesouhlasné stanovisko naopak pravděpodobně dostanou návrhy, aby stát poskytl jednorázový příspěvek 6000 korun samoživitelkám a poslanecká iniciativa zákonné regulace turistického ubytování prostřednictvím platforem typu Airbnb. K návrhu na ústavní ochranu vody se pak vláda patrně postaví neutrálně.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Jodové tablety (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Jodové tablety (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Jodové tablety (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...