Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Vláda vězí v pasti populismu. Rozbila PSA a vrátila se na horskou dráhu,‘ varuje spoluautor systému

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto:  Michal Šula, MAFRA

CURYCH - Jeden ze spoluautorů rizikového skóre PES Jakub Steiner ze švýcarské University of Zurych se ostře pustil do vlády, která podle něj absolutně nedokáže protiepidemický systém využívat. Steiner na Facebooku uvedl, že se na Česko valí třetí vlna covidu, ale vláda se prý nedokáže vymanit z pasti populismu.
  9:21

„Můj dialog s vládou skončil. Bilancuji tedy svoji zkušenost posunovače myšlenek,“ uvedl hned v úvodu na Facebooku Steiner. Podle něj se široké koalici nevládních expertů podařilo vládě posunout „několik mémů“, jako je například preventivní testování.

Steiner také uvedl, že se podařilo vybudovat důvěru mezi Ústavem zdravotnických informací a statistiky a nevládními analytiky. „To je příjemné překvapení, protože ještě na konci léta byl tento vztah na nože. Výsledkem zakopání válečné sekyry je, že má česká veřejnost kredibilní data. Nestali jsme se banánovou republikou,“ dodává.

Můj dialog s vládou skončil. Bilancuji tedy svoji zkušenost posunovače myšlenek. Široké koalici nevládních expertů se...

Zveřejnil(a) Jakub Steiner dne Čtvrtek 10. prosince 2020

Podle Steinera však převažují neúspěchy. „Myšlenky zůstávají na papíře. Vláda při prvním utahování systém PSA rozbila a vrátila se na trajektorii horské dráhy. Vláda dle mého chápe, že se na nás valí třetí vlna. Vězí však v pasti populismu,“ píše Steiner na Facebooku.

Steiner uvádí, že podstatou PSA podle něj bylo pomoci vládě se naopak z pasti populismu dostat. „Myšlenkou bylo pomoci vládě si svázat ruce za relativně dobrých časů, aby, až zase čísla porostou, mohla utahování šroubů hodit na PSA a střapaté vědce. Těm totiž může být hněv voličů jedno,“ uvedl Steiner.

Ekonom Jakub Steiner

Ekonom Jakub Steiner

„Tento commitment device, jak se tomu v teorii her říká, však nezafungoval. Při první příležitosti vláda ten slabounkej provázek na svých rukou roztrhla. Věřím, že sama vláda je z toho nešťastná. Populismus však zřejmě umožňuje utahovat šrouby, jen když se plní nemocnice; tedy pozdě,“ dodal.

Vládu nyní podle něj čeká třetí vlna společně s ekonomickou krizí, krizí nemocnic a vakcinace. „Obávám se, že tento trojboj vláda nedá,“ uvedl s tím, že poslední jeho radou je, ať vláda zapojí do rozhodování opozici.

„Avšak ne symbolicky, bezvýznamným místem v krizovém štábu, ale skutečným podílem na moci. Možná, pokud by za covid neslo odpovědnost celé politické spektrum, tak z té pasti populismu vybřednem,“ uvedl Steiner.

Na vytvoření indexu rizika se podílelo 13 odborníků, a to kromě pracovníků Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, i další odborníci a akademici z českých a zahraničních univerzit. 

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo za pátek o pět bodů na 69, což stále odpovídá čtvrtému stupni rizika. Za zhoršením indexu je růst reprodukčního čísla na 1,22. Dál se také zvyšuje denní nárůst pozitivních případů, v pátek jich laboratoře odhalily 6202, což je téměř o 1500 více než před týdnem. Proti čtvrtku je nárůst vyšší asi o 300 případů. Do statistik také přibylo dalších 109 úmrtí, celkem s onemocněním covid-9 zemřelo 9450 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vpředu premiér Andrej Babiš, za ním vpravo nový ministr zdravotnictví Jan...
Ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Hodnota odpovídá čtvrtému pohotovostnímu stupni, což signalizuje zhoršení epidemické situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Jakkoli není skóre jediným parametrem důležitým pro rozhodování, je přechod do stupně 4 velmi pravděpodobný,“ uvedlo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat