Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hledá se nástupce Drábové v úřadu pro jadernou bezpečnost. Přihlásit se může znovu

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová. foto: Petr TopičMAFRA

Vláda bude hledat nového předsedu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který od roku 1999 vede Dana Drábová. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Vypsání výběrových řízení vychází z nedávné novely služebního zákona, podle níž je nutné nově vybrat vedoucí pracovníky úřadů, kteří jsou ve funkci déle než pět let. Zda bude mít zájem ve funkci pokračovat, Drábová nesdělila.
  16:41

Vláda zároveň jmenovala také členy výběrových komisí pro výběrová řízení na předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR), Českého báňského úřadu (ČBÚ), Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) a Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc v předchozích dnech nově vypsalo soutěž na šéfa Puncovního úřadu.

SÚJB vykonává státní správu pro kontrolu bezpečnosti jaderné energie a ionizujícího záření v Česku. Úřad funguje od roku 1993, od listopadu 1999 ho vede Drábová. „Nebudu to komentovat,“ uvedla na dotaz ČTK, zda se zúčastní nového výběrového řízení.

SSHR spravuje hmotné rezervy státu, které jsou z více než poloviny tvořeny ropou a ropnými produkty. V jeho čele je od února 2014 bývalý ředitel Státního fondu pro dopravní infrastrukturu (SFDI) Pavel Švagr. Funkční období předsedy je pětileté.

Český báňský úřad vede od roku 2015 někdejší báňský inspektor Martin Štemberka. Úřad provádí dozor nad hornickou činností, nakládáním s výbušninami či zajišťováním bezpečného stavu podzemních objektů. Úřadu sídlícímu v Praze je podřízeno sedm obvodních báňských úřadů. Do působnosti státní báňské správy patří například vydávání povolení k hornické činnosti, stanovování dobývacích prostorů pro těžbu nebo správa úhrad z vytěžených nerostů.

Úřad průmyslového vlastnictví rozhoduje o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví, o poskytování ochrany na vynálezy, průmyslové vzory či užitné vzory a vede příslušné rejstříky. Předsedou úřadu je od roku 2009 Josef Kratochvíl.

Orgány Českého úřadu zeměměřického a katastrálního zajišťují správu katastru nemovitostí zahrnující zápisy věcných práv k nemovitostem a zeměměřické činnosti ve veřejném zájmu, například správu geodetických základů, základní báze geografických dat či základních map ČR. Předsedou je aktuálně Karel Večeře.

Puncovní úřad je orgán státní správy vykonává státní správu na úseku puncovnictví a zkoušení drahých kovů. Předsedkyní úřadu je v současnosti Jana Davídková.

Zda se do konkurzů přihlásili nynější předsedové zmíněných úřadů, zatím žádný z nich nekomentoval.

4. března 2022

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...