Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda vybrala superúředníka. Bude jím Josef Postránecký

Česko

  14:32aktualizováno  15:38
PRAHA - Náměstkem ministra vnitra pro státní službu se stane Josef Postránecký, rozhodla o tom vláda. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Třiapadesátiletý Postránecký je v současnosti ředitelem kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy, v minulosti působil na ministerstvu pro místní rozvoj.

Kandidát na náměstka ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký foto: ČTK

Funkce náměstka pro státní službu by se měl ujmout od 1. února.

Pro Postráneckého, který působí ve státní správě už zhruba 17 let, podle Chovance hlasovalo 15 ministrů, nikdo nebyl proti. Postránecký za tento silný mandát poděkoval.

  • Ministři si ve středu všechny finalisty vyslechli. Podle některých účastníků jednání ministři zkoušeli kandidáty mimo jiné pokládáním dotazů v angličtině, němčině i francouzštině.
  • Kromě Postráneckého ve finále byli také tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.
Tajemnice Městského úřadu v Třebíči Simeona Zikmundová.

Tajemnice Městského úřadu v Třebíči Simeona Zikmundová.

„Já ho považuji za komplexně připraveného odborníka, který své kvality potvrdil i při tom řízeném dialogu,“ uvedl Chovanec. Postráneckého ve funkci podle ministra čeká především komunikace s Evropskou komisí a zavedení 16 předpisů, které jsou nutné k zahájení čerpání peněz z evropských fondů. „V neposlední řadě to bude příprava výběrových řízení na státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech,“ doplnil Chovanec. Podle zákona může náměstek pro státní službu také vydávat služební předpisy a kontrolovat služební vztahy státních zaměstnanců.

Postránecký dodal, že jeho úkolem bude rovněž převedení úředníků do režimu státní služby, které by mělo nastat v polovině roku. „To překlopení musí nastat tak, aby výkon státní správy vůbec nepocítil z pohledu občanů nebo podnikatelů tuto situaci,“ poznamenal Postránecký.

„Věřím, že nový náměstek pro státní službu začne rychle pracovat na svých úkolech a podaří se nám dosáhnout odpolitizování státní správy, jejího nestranného, transparentnějšího a profesionálního fungování,“ uvedl k výběru Postráneckého premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Postránecký se za superúředníka nepovažuje

Josef Postránecký se za superúředníka, jak se někdy jeho post nazývá, nepovažuje. Jeho hlavním cílem je státní správu zkvalitnit a stabilizovat. Zároveň chce úředníky hlídat, aby nebyli v příliš těsných kontaktech s politiky. Řekl to novinářům.

Pro Postráneckého, který působí ve státní správě už zhruba 17 let, podle...

„Nepovažuji se za superúředníka, ale za člověka, který má za úkol zkvalitnit výkon státní správy a zlepšit její služby vůči občanům,“ řekl. Státní správu chce také v souladu s novým služebním zákonem odpolitizovat. Připomněl, že s ministry, kteří do státní služby spadat nebudou, bude komunikovat tehdy, když budou navrhovat členy výběrových komisí pro výběr svých náměstků. „Budu i z druhé strany hlídat, aby úředníci nebyli v příliš těsných kontaktech s politickou scénou,“ doplnil.

„Chci změnit hodně věcí, především aby státní správa byla stabilizována, protože pokud úředníci dělají léta dobře svoji práci, tak je to hned znát. A to je jeden z mých cílů,“ konstatoval Postránecký.

Profil Josefa Postráneckého

  • Josef Postránecký se narodil 26. června 1961 v  Mladé Boleslavi. 
  • Vystudoval Přírodovědeckou fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor ekonomická a regionální geografie a absolvoval postgraduální kurz v Bruselu. 
  • V roce 1998 působil jako poradce vicepremiéra pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka (ČSSD); následně jmenován vrchním ředitelem sekce regionální politiky a evropské integrace na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a posléze ředitelem odboru koncepce regionálního rozvoje téhož ministerstva; v letech 2001 až 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy; v roce 2007 se vrátil na MMR jako ředitel odboru rozvoje a strategie regionální politiky.
Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat