12. června 2013 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda dala další půl miliardu na povodně. Opraví se za ni cesty

Hlavní silnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní silnice v Ústí nad Labem | foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

PRAHA Vláda vyčlenila půl miliardy korun na opravy místních komunikací poškozených povodní. Žádosti o opravy bude vyřizovat ministerstvo dopravy, na jehož návrh kabinet o uvolnění peněz rozhodl.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Kabinet již minulý týden schválil vynaložení zhruba 3,3 miliardy korun na opravy poškozených silnic a železnic.

"Žádosti budeme přijímat průběžně a budeme se snažit, aby co nejrychleji byla opravena infrastruktura, protože to je základ života v mnoha obcích a mnoha městech. Věřím, že se to ve spolupráci se starosty podaří," řekl na tiskové konferenci Stanjura.

ČTĚTE TAKÉ:

Uvolněná půlmiliarda korun bude směřovat do obcí, především na opravu místních komunikací a dalšího majetku, který souvisí s dopravou. Podle ministerstva dopravy jde o první prostředky na rychlou pomoc obcím, které mohou být podle dalšího vyčíslování škod navýšeny.

"My se samozřejmě budeme soustředit na majetek státu: zejména železnice, komunikace první třídy, dálnice. A jsme připraveni se podílet i na obnově komunikací krajských druhé a třetí třídy," dodal Stanjura.

Prostřednictvím dopravy dá vláda na obnovu komunikací celkem 3,8 miliardy korun. V částce 3,3 miliardy korun, o níž kabinet rozhodl minulý týden, je jednak 1,3 miliardová rezerva Státního fondu dopravní infrastruktury a dále dvě miliardy korun, které byly původně plánovány pro obnovu infrastruktury v rámci zvyšování konkurenceschopnosti země a nyní mají být použity právě na opravy zatopených komunikací.

Vláda rovněž schválila uvolnění 557 milionů korun na rychlou pomoc na odstranění následků povodní, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Již minulý týden vláda vyčlenila na tyto účely 300 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!