Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda zahájila své patrně první vlakové zasedání. Jedná i o prolomení těžby

Česko

  8:32aktualizováno  12:48
PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM - Vláda v pondělí krátce po 7:30 zahájila své pravděpodobně první vlakové zasedání. Zamířila na výjezdní rokování do Ústí nad Labem, kde bude diskutovat mimo jiné o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a situaci v Ústeckém kraji. Očekává se, že se ministři vysloví pro prolomení limitů na dole Bílina. Během cesty vlakem schválila růst platu zaměstnanců veřejného sektoru od listopadu o tři procenta.

V otázce prolomení limitů je nejvyhrocenější situace na Lomu ČSA, kde cesta za limity vede přes dvě obce: Černice a Horní Jiřetín. foto: Martin Adamec, MAFRA

Brabec: Prolomení limitů těžby na Bílině je krajní možnost

„U Bíliny chceme, aby ten limit byl minimálně 500 metrů od obcí, aby nedošlo ke zhoršení podmínek bydlení,“ řekl v pondělí ráno novinářům ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ještě v noci prý dostával maily s různými stanovisky k prolomení limitů. Hnutí ANO se podle informací kloní k tomu, aby se limity prolomily na Bílině s tím, že uhlí bude využito v teplárnách.

Na jednání kabinetu jdou návrhy dva. Protože vládní koalice nemá na prolomení limitů jednotný názor, bude mít zřejmě každý ministr možnost hlasovat pro jeden z návrhů. Oba návrhy počítají s tím, že limity se na Bílině prolomí.

V postoji k dalšímu nakládání s dolem ČSA se ale usnesení liší. Jedno z nich počítá s návrhem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby se rozhodnutí o ČSA odsunulo do roku 2020. Druhé z usnesení se omezuje pouze na to, že ministr průmyslu má do konce roku 2020 v rámci vyhodnocení energetické koncepce předložit analýzu potřeb hnědého uhlí.

Proti prolomení limitů dlouhodobě protestují zejména ekologové, vědci i některá místní občanská sdružení. Úplné prolomení limitů naopak podporují odbory a horníci.

Ministry přivítali ekologičtí aktivisté i horníci

Ministři se k výjezdnímu zasedání na Hlavním nádraží v Praze scházeli od zhruba 7:00. S výjimkou vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) debatovali ve speciálním vagonu. V Ústí je pak přivítaly stovky horníků skandováním „zrušte limity“. Naopak heslem „zachovejte limity“ se obraceli na ministry ekologičtí aktivisté.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSA) oběma rozděleným skupinám oznámil, že vláda nejspíše prolomí limity na dole Bílina a zachová je na dole ČSA.

Ministr Mládek se nejprve pozdravil se starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem, který čekal na vládu se skupinou ekologických aktivistů a obyvatel Litvínovska pod schody k budově krajského úřadu. Jiřetín by ohrozilo pokračování těžby na dole ČSA, který patří finančníkům Pavlu Tykačovi, Janu Dienstlovi a Tomáši Fohlerovi. „Na Bílině limity pravděpodobně nezachováme, není proto důvod,“ řekl Mládek. „Potřebujeme uhlí pro teplárny,“ dodal. Ruku podal ministr poté i horníkům, kteří reagovali mohutným pískotem na oznámení, že se zřejmě neprolomí limity na dole ČSA.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) je pro pokračování těžby uhlí. Vláda podle něj musí přijmout další opatření v závislosti na svém rozhodnutí. „Protože nejde jenom rozhodnout o tom těžit - netěžit, ale pokud řekne netěžit, tak musí říci, co bude s těmi lidmi dál, co bude s naším krajem a jak se bude situace řešit,“ řekl před jednáním vlády hejtman.

Budoucnost chce řešit také jiřetínský starosta. „Je skvělé, že v projednávaném návrhu vůbec není prolomení limitů na dole ČSA, ale na druhé straně ta možnost, že by se k tomu mohli vracet každý rok, je samozřejmě strašná,“ poznamenal Buřt. „Chceme požádat ministry, aby to rozhodnutí bylo trvalé, aby se k tomu vláda nevracela podle libovůle uhlobaronů nebo ministrů,“ dodal.

Vyšší platy ve veřejném sektoru

Vláda během své cesty do Ústí nad Labem schválila zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru. Ty od listopadu vzrostou o tři procenta. Půjde například o knihovníky, pracovníky v sociálních službách, policisty a hasiče. Od listopadu se zvýší také tarify učitelů o 3,3 procenta. Zdravotníci budou mít od ledna víc o pět procent.

„Návrh zohledňuje současný i očekávaný ekonomický vývoj a stagnaci výše platů zaměstnanců ve veřejných službách a správě v letech 2009 až 2013,“ uvedlo ministerstvo práce v podkladech pro vládu. Na potřebě růstu výdělků se vláda shodla s odbory v polovině září a koncem měsíce pak rozhodla o posílení letošních výdajů rozpočtu na platy o 866,03 milionu korun.

Na platy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školách půjde letos 398 milionů korun. Tyto peníze lze využít na nárokové složky platu i na odměny. „Jsem za navýšení platů pracovníků škol ještě v letošním roce velmi ráda. Je to důkaz, že školství je opravdovou prioritou této vlády,“ uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Autor: