Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda zasedala naposled po staru. Klaus jmenoval nové ministry

Česko

  8:55aktualizováno  15:20
PRAHA - Vláda premiéra Jana Fischera se dnes dopoledne naposledy sešla ve svém dosavadním složení. Jen několik hodin po konci jejího jednání jmenoval prezident Václav Klaus na návrh předsedy vlády tři nové ministry.

Jan Fischer foto: ČTK

Jedním z bodů, kterým se kabinet zabýval je přitom návrh poslanců Strany zelených, který omezuje pravomoci prezidenta při podpisování mezinárodních smluv. Zelení zareagovali na Klausovo otálení s podpisem lisabonské smlouvy.

Prezident by podle novely dostal lhůtu na ratifikaci mezinárodní smlouvy, a to 30 dnů od jejího schválení nebo od doby, kdy dohodu odsouhlasil parlament či lidé v referendu. Pokud prezident do 30 dnů nepodepíše, pravomoc dokončit ratifikaci přejde podle návrhu na předsedu vlády. Návrh projedná parlament i pokud se k němu kabinet postaví nesouhlasně.

Tři noví ministři
Klaus dnes po třetí hodině na Hradě jmenoval tři nové ministry. Jan Dusík povede ministerstvo životního prostředí, Pavel Zářecký jde do čela legislativní rady. Juraj Chmiel se stane ministrem pro evropské záležitosti.

Chmiel kvůli tomu opustil řady ODS. Splnil tak podmínku vstupu do úřednické vlády. "Jsou dva způsoby, jak vystoupit z ODS. Buď nezaplatit členský příspěvek, nebo se písemně vzdát členství," řekl pro server Lidovky.cz mluvčí ODS Martin Kupka. Právě druhou možnost zvolil Chmiel. "Členství se vzdal 27. listopadu," dodal Kupka.

Topolánek: Chmiel může dál spolupracovat na Vizi 2020
Podle předsedy ODS Mirka Topolánka se nástup Chmiela do funkce ministra pro evropské záležitosti nevylučuje s pokračováním jeho práce na strategickém dokumentu ODS Vize 2020. Chmiel je jedním z garantů kapitoly o zahraniční politice.

Vizi 2020 představila ODS na svém kongresu minulý víkend, definitivně ji bude schvalovat 13. února na ideové konferenci. Dokument by se měl stát dlouhodobým programem občanských demokratů, od kterého se bude odvíjet i program pro jarní volby.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Práce do poslední minuty
Ministři, kteří dnes své úřady opouští, pracovali do posledních minut. Ministr životního prostředí Ladislav Miko se pouhých pár hodin před složením funkce snažil prosadit ve vládě několik strategických materiálů. Ke schválení předložil například aktualizaci státního programu ochrany přírody nebo teze nového zákona o odpadech. Vládě přednesl také zprávu o stavu životního prostředí v loňském roce a navrhne strategii přizpůsobování se změnám klimatu.

Naposledy kabinet rozhodova také o výjimkách ze zákona o ochraně přírody a krajiny. V úterý totiž vejde v platnost novela zákona, která vrací kompetenci úřadům ochrany přírody. Vláda o každé výjimce jednala od roku 2004, ministři tak hlasovali o stovkách, ale spíše až o tisících návrhů.

Vláda se měla zabývat i návrhem úpravy legislativy pro využívání kamerových a dalších sledovacích systémů z dílny ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat