Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda zaspala. Česku stále chybí operátoři na trasování i externí call centrum

S trasováním pomáhají ve Středočeském kraji i zaměstnanci úřadu vlády. foto: Twitter Úřad vlády ČR.

PRAHA - Česko má stále nedostatek operátorů pro trasování lidí nakažených koronovairem a navzdory radám expertů i vládnímu materiálu z května dosud nestihlo zřídit externí call centrum. Radiožurnál v pátek uvedl, že i když odborníci vládě na jaře doporučovali, aby pro zvládnutí druhé vlny zajistila 1000 až 3000 operátorů pro trasování pozitivně testovaných, v polovině září jich bylo jen 578. Jejich počet se alespoň na tisíc podařilo navýšit až 6. října.
  12:06

Nedostatek operátorů byl podle rozhlasu způsoben tím, že se vláda spoléhala na vlastní zdroje a nezačala včas se zřízením externího call centra, byť to sama plánovala. S tím kabinet začal až v září a dodnes nejsou ukončena výběrová řízení.

Stát zadupává trasování. Hygieně chybí jasný plán, rizikoví jedinci kvůli penězům prosí nakažené o mlčení

Za chybu považuje nedostatek operátorů i Vladimír Dzurilla, šéf Národní agentury pro komunikační a informační technologie, která má na starosti Chytrou karanténu, a také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Náš problém byl v tom, že jsme počet trasovačů pořád doplňovali, než že bychom je měli navíc. Mělo jich být víc, to je pravda,“ uvedl Dzurilla.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Radiožurnálu řekl, že plán Chytré karantény vycházel primárně z navýšení interních zdrojů, to znamená s obsazením asi 200 nových míst v průběhu léta. Mělo jít o mediky, celníky nebo pracovníky úřadu vlády. Jenže podle doporučení odborníků se měli operátoři nabírat spíše z externích zdrojů, počítal s tím také vládní materiál z května.

Ministerstvo zdravotnictví ale přiznává, že výběrová řízení na dlouhodobé zajištění dostatku operátorů teprve probíhají. „Na to, aby se vysoutěžilo externí call centrum, nebyl od nikoho žádný oficiální návrh. Nikdo s tím za mnou nepřišel,“ tvrdí exministr Vojtěch. Za naplnění vládního materiálu podle něj zodpovídal centrální řídící tým v čele s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Rážová ani tiskový odbor ministerstva zdravotnictví na dotaz Radiožurnálu zatím nereagovaly.

„Jsem přesvědčen, že nefunkční trasování je jedním z hlavních důvodů, proč se v září počet nakažených tak rychle zvýšil,“ řekl rozhlasu zakladatel webu Hlídač státu Michal Bláha, který boj vlády s koronavirem dlouhodobě podrobně mapuje.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat