Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda zaspala. Česku stále chybí operátoři na trasování i externí call centrum

S trasováním pomáhají ve Středočeském kraji i zaměstnanci úřadu vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S trasováním pomáhají ve Středočeském kraji i zaměstnanci úřadu vlády. | foto: Twitter Úřad vlády ČR.

PRAHA Česko má stále nedostatek operátorů pro trasování lidí nakažených koronovairem a navzdory radám expertů i vládnímu materiálu z května dosud nestihlo zřídit externí call centrum. Radiožurnál v pátek uvedl, že i když odborníci vládě na jaře doporučovali, aby pro zvládnutí druhé vlny zajistila 1000 až 3000 operátorů pro trasování pozitivně testovaných, v polovině září jich bylo jen 578. Jejich počet se alespoň na tisíc podařilo navýšit až 6. října.

Nedostatek operátorů byl podle rozhlasu způsoben tím, že se vláda spoléhala na vlastní zdroje a nezačala včas se zřízením externího call centra, byť to sama plánovala. S tím kabinet začal až v září a dodnes nejsou ukončena výběrová řízení.

Za chybu považuje nedostatek operátorů i Vladimír Dzurilla, šéf Národní agentury pro komunikační a informační technologie, která má na starosti Chytrou karanténu, a také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Náš problém byl v tom, že jsme počet trasovačů pořád doplňovali, než že bychom je měli navíc. Mělo jich být víc, to je pravda,“ uvedl Dzurilla.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Radiožurnálu řekl, že plán Chytré karantény vycházel primárně z navýšení interních zdrojů, to znamená s obsazením asi 200 nových míst v průběhu léta. Mělo jít o mediky, celníky nebo pracovníky úřadu vlády. Jenže podle doporučení odborníků se měli operátoři nabírat spíše z externích zdrojů, počítal s tím také vládní materiál z května.

Ministerstvo zdravotnictví ale přiznává, že výběrová řízení na dlouhodobé zajištění dostatku operátorů teprve probíhají. „Na to, aby se vysoutěžilo externí call centrum, nebyl od nikoho žádný oficiální návrh. Nikdo s tím za mnou nepřišel,“ tvrdí exministr Vojtěch. Za naplnění vládního materiálu podle něj zodpovídal centrální řídící tým v čele s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Rážová ani tiskový odbor ministerstva zdravotnictví na dotaz Radiožurnálu zatím nereagovaly.

„Jsem přesvědčen, že nefunkční trasování je jedním z hlavních důvodů, proč se v září počet nakažených tak rychle zvýšil,“ řekl rozhlasu zakladatel webu Hlídač státu Michal Bláha, který boj vlády s koronavirem dlouhodobě podrobně mapuje.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!