21. srpna 2017 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda navrhla Zemanovi státní vyznamenání pro hasiče Odermatta. Zemřel při požáru lakovny

Jan Odermatt zahynul po velkém požáru ve Zvoli u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Odermatt zahynul po velkém požáru ve Zvoli u Prahy. | foto: HZS Praha

PRAHA Hasič Jan Odermatt, který podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy, by mohl 28. října získat státní vyznamenání. Návrh ministerstva vnitra na pondělním jednání podpořila vláda, informoval novináře tiskový odbor Úřadu vlády. Návrh obdrží prezident Miloš Zeman, který má při udělování vyznamenání poslední slovo. Prezident může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu.

Pětačtyřicetiletý Odermatt při únorovém požáru lakovny utrpěl těžká zranění, kterým po několika dnech podlehl v kladenské nemocnici. Vnitro navrhuje, aby při letošních oslavách vzniku samostatného státu obdržel od prezidenta medaili za hrdinství in memoriam.

Z pohřbu hasiče Jana Odermatta.
Z pohřbu hasiče Jana Odermatta.

„Navrhovaný podpraporčík Odermatt projevil svým jednáním při záchraně lidského života, zdraví a majetku značné materiální hodnoty své hrdinství, za které položil svůj život,“ stálo v podkladech pro ministry.

Hasiči požár lakovny likvidovali 36 hodin

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve řekl, že Zeman dostal od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem. Kromě občanských a vládních návrhů může Zeman vybírat osoby doporučené poslanci nebo senátory. Poslaneckých a senátních návrhů dorazilo přes 60. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí.

Při dubnovém předávání zlatých záchranářských křížů na Pražském hradě Zeman řekl, že dostává od občanů dotazy, zda by neměl být medailí za hrdinství oceněn právě Odermatt. Protože podle svých slov nezná podrobnosti, k podání návrhu na vyznamenání vyzval generálního ředitele hasičů Drahoslava Rybu.

Odermatt k pražskému sboru nastoupil v roce 1993 a působil jako technik chemické služby. Na podporu jeho rodiny odbory pražských hasičů organizují veřejnou celonárodní sbírku. Hasiči požár lakovny likvidovali 36 hodin. Zahynul při něm také jeden ze zaměstnanců provozu. Oheň způsobil hmotnou škodu zhruba 100 milionů korun.

ČTK
K. Jež 888 Děs. 1:37 22.8.2017

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz