„Věřím a přeji panu ministru Balašovi, aby ve své funkci vydržel opravdu dlouho, protože v těchto funkcích potřebujeme kontinuitu. Obzvláště ve školství se každá změna, kterou uděláte teď, projeví až za několik let,“ popřál premiér nastupujícímu Balašovi.
„Když jsem viděl, že se do toho nikomu nechce, říkal jsem si, že by to byla škoda. Je to opravdu výzva a školství je důležité. Nakonec mě trochu přemluvil Vít Rakušan,“ sdělil iDNES.cz ke své nominaci Balaš.
Mezi své priority zařadil mimo jiné integraci ukrajinských dětí do českých škol, řešení kapacit středních škol nejen v prstenci okolo Prahy či audit na ministerstvu. Nevyloučil ani čistky.
„Nevylučuji, že nějaké personální změny budou. Myslím si, že vím kde je v tuto chvíli problém a věřte, že ho budu řešit razantně,“ odpověděl na dotaz ohledně plánovaných změn na ministerstvu.
V tuto chvíli plánuje řešit hlavně krátkodobé a akutní otázky. „Příští týden budu s panem primátorem a hejtmankou středočeského kraje řešit problémy dostupnosti středních škol. Navíc Praha a Středočeský kraj jsou příchodem studentů z Ukrajiny zasaženy nejvíce,“ naznačil svůj program v nejbližších dnech.
„Budeme pokračovat v rozvoji rámcových vzdělávacích programů. Úkolů máme před sebou hodně, ale dají se dělat paralelně a já věřím, že v nich obstojíme,“ uvědomuje si Balaš.
O rámcových vzdělávacích programech hovořil i Fiala. „Chceme přejít od kvantity k větší kvalitě. V příštích měsících na tom budeme pracovat s odborníky. Pokud má být Česká republika úspěšnou zemí, potřebuje mít kvalitní vzdělávání,“ řekl.
Po velkém hledání v řadách Starostů a nezávislých, kteří odmítali do funkce jmenovat kohokoliv jiného než straníka, padla volba právě na ústavního právníka Balaše, který v 90. letech vybudoval právnickou fakultu v Plzni.
Balašovo působení na Západočeské univerzitě neopomenul ani prezident Miloš Zeman, u nějž se do poslední chvíle čekalo, jaký k nominantovi za STAN zaujme postoj. Dle očekávání novému šéfovi českého školství vytkl machinace s přijímacím řízením, za jehož úprav se dostal na plzeňská práva i senátor Jan Ruml, který původně nezískal dostatečný počet bodů.
„Ruml tehdy nedosáhl potřebného počtu bodů. Vy jste potřebný limit snížil z 60 na 50 bodů. Bizarním výsledkem bylo, že se na univerzitu dostalo dalších 300 studentů, kteří se nevešli do předchozího limitu,“ neodpustil si poznámku Zeman. Novému ministrovi doporučil, aby se dovzdělal v oblasti základního a středního školství, poněvadž má zkušenosti pouze s tím vysokým.
Plaga s Gazdíkem přislíbili pomoc
Média původně spekulovala, že by se do křesla šéfa resortu školství mohl vrátit bývalý ministr Robert Plaga, ten ale míří do funkce šéfa Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Přestože se jej Balaš bude snažit přesvědčit, aby i nadále na ministerstvu vykonával funkci náměstka, očekává, že se mu to nepodaří.
„To je sice důležité (Národní akreditační úřad, pozn. red.), ale moc mě to mrzí. Už mi psal SMS zprávu s přáním a slíbil mi, že mě bude podporovat a pomáhat mi, jak jen to půjde,“ přiznal nastupující ministr.
Pomoc před časem přislíbil i dnes již bývalý ministr školství Petr Gazdík. Ten rezignoval i na svoji funkci v hnutí, kde byl donedávna místopředsedou, řadovým poslancem ale bude i nadále. Redakci iDNES.cz před časem potvrdil, že i v průběhu července bude na ministerstvo docházet a svému nástupci pomáhat, aby se v agendě zorientoval.
„Slíbil, že mi bude agendu předávat a vysvětlovat, jaké byly jeho cíle a záměry. Agenda na ministerstvu je rozsáhlá, pomáhat mi bude ale z pozice řadového poslance,“ odmítl Balaš možnost, že by o Gazdíka usiloval v roli svého náměstka.
Přesto dochází k paradoxu – právě Gazdík před dvěma týdny Balašovi předal diplom, kterým jej prezident Zeman jmenoval vysokoškolským profesorem, v pátek dopoledne mu pak předal i svůj rezort.