Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Guvernérem ČNB by se mohl stát prezident Hospodářské komory Dlouhý, Rusnokovi brzy končí mandát

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR (6. ledna 2022) foto: ČTK

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je podle informací České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky. Současnému guvernérovi Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát, znovu kandidovat už nemůže.
  14:47

O prestižní post se budou zřejmě ucházet i současní viceguvernéři Tomáš Nidetzký a Marek Mora.

Sedmičlenná bankovní rada České národní banky (ČNB) určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Letos v červnu končí první šestiletý mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi.

Portál Seznam Zprávy uvedl, že vedle Vladimíra Dlouhého mají podle několika nezávislých zdrojů z bankovních kruhů i prezidentova okolí k obsazení postu guvernéra ČNB výrazně nakročeno také současní viceguvernéři Nidetzký a Marek Mora. „Nikdo mi nic nenabídl,“ reagoval na dotaz serveru Dlouhý.

K případné kandidatuře Dlouhého v neděli v České televizi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že by byl rád, kdyby se tato informace nepotvrdila. Zmínil i například jeho minulost jako člena Komunistické strany Československa (KSČ). „Myslím si, že Česko má kvalitní lidi, které by mohly být členy bankovní rady a jsou některé věci, které vedou dopředu přes modernitu a ne návrat do historie,“ uvedl.

Měl by se stát Vladimír Dlouhý guvernérem České národní banky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 16. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

Ne1066
Ano183

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nechtěl nominaci Dlouhého komentovat s tím, že o tom ještě ani nedebatovali předsedové koaličních stran. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové, který byla členkou rady ČNB, Dlouhý z odborného úhlu pohledu podmínky pro funkci splňuje. „Pro mě je zásadní, aby komunikace mezi ČNB a vládou byla hladká. Aby ty kroky centrální banky nebyly zpochybňovány jako předchozí vládou,“ uvedla.

Dlouhý v roce 2013 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Prezidentem Hospodářské komory je od roku 2014 a loni se pokoušel získat post šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jako někdejší člen vlády v 90. letech byl Dlouhý jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace.

6. ledna 2022

Autoři: ,