Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dlouhý má v souboji o Hrad silnou konkurenci. Má šanci uspět?

Hradčany, Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradčany, Pražský hrad | foto: Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ ANKETA Exministr Vladimír Dlouhý se chystá sbírat podpisy podporující jeho kandidaturu do přímé prezidentské volby. Uspěje tato výrazná osobnost české politické scény devadesátých let v konkurenci zatím známých uchazečů o Hrad? Jisté je zatím to, že rozhodně nebude mít snadné.

Dlouhodobým favoritem první přímé volby českého prezidenta je bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer. Podle posledních průzkumů ho ale v průzkumech rychle dotahuje další expremiér a bývalý šéf sociálních demokratů Miloš Zeman, kterému nedávno vyjádřil podporu i Václav Klaus.

„Jeho prezidentkou kandidaturu považuji za logické vyústění jeho politické i životní dráhy. O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří,“ řekl nedávno prezident pro server iDNES.cz.

Pořadí kandidátů

  • Jan Fischer 36 %
  • Miloš Zeman 12,5 %
  • Jan Švejnar 11,5 %
  • Karel Schwarzenberg 7,5 %
  • Jiří Dienstbier 5,5 %
  • Přemysl Sobotka 4,5 %
  • Jana Bobošíková 4,5 %
  • Evžen Tošenovský 3,5 %
  • Vladimír Remek 3,5 %

Zdroj: Median

Jak Fischer, tak Zeman se do boje o Hrad pustili s plnou vervou.

Týmy obou kandidátů horlivě sbírají podpisy a vedou kampaň na pouličních billboardech, internetových sociálních sítích i na setkáních s občany.

Těsně za „důchodcem z Vysočiny“, jak sám sebe Zeman nazývá, se v průzkumech umisťuje ekonom Jan Švejnar, který se o nejvyšší post neúspěšně ucházel už v roce 2008.

Švejnar měl být původně esem opoziční ČSSD, počátkem května se však ekonom se stranou rozešel a hodlá kandidovat bez její podpory. V oranžovém dresu by tak měl do klání o Hrad nastoupit místopředseda strany Jiří Dienstbier.

Anketa

Má Vladimír Dlouhý šanci uspět v prezidentské volbě?

Mizivou. Neočekávám, že uspěje. 274
Šanci má jen malou. 29
Nepodceňuji ho, může překvapit. 113
Patří mezi favority. 325

Hledání na pravici

Sociální demokraté se tak ocitli v podobné situaci jako konkurenti z ODS. Těm v půlce dubna vzdala kandidaturu šéfka sněmovny Miroslava Němcová, která byla pro voliče nejschůdnější. Zůstali tak jen Evžen Tošenovský a Přemysl Sobotka.

Ti však mají podle průzkumů v přímé volbě jen mizivou šanci na zvolení. Strana se proto pokusila na posledních chvíli přemluvit populárního senátora Tomáše Töpfera a psychiatra Cyrila Höschla. Neúspěšně.

ČTĚTE VÍCE:

Druhá nejsilnější pravicová strana TOP 09 měla ve jméně svého kandidáta jasno hned od začátku. Nikdo nepochyboval o tom, že do voleb nasadí svého předsedu a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Nedávno se objevily spekulace, že právě kvůli své prezidentské kampani by měl Schwarzenberg svůj ministerský post opustit. Takové domněnky ale potomek slavného českého šlechtického rodu zatím vyvrací.

Dlouhý mezi trpaslíky

Zatím nelze odhadnout, jakou přízeň voličů si získá nejnovější zájemce o prezidentskou kancelář – ekonom a bývalý místopředseda ODA Vladimír Dlouhý, který svůj úmysl potvrdil v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Na startovací pozici mu bude ale dělat společnost panoptikum kandidátů různých politických směrů. Patří mezi ně například šéfka Suverenity Jana Bobošíková, lidovkyně Zuzana Roithová, předseda dělnické strany Tomáš Vandas nebo bojovník proti potratům Jiří Karas.

ČTĚTE TAKÉ:

Svého favorita nedávno také vybrali Svobodní – euroskeptiky názorově spřízněné s prezidentem Klausem má zastupovat jeho tajemník a pivní expert Ladislav Jakl.

Pro tyto kandidáty, kteří se přílišnou podporou zatím rozhodně chlubit nemohou, bude prvním velkou výzvou získání alespoň 50 tisíc podpisů, které jsou pro neparlamentní kandidaturu nutné.

Proč se Vladimír Dlouhý rozhodl kandidovat na prezidenta? Jak odhaduje svoje šance? Dozvíte se v rozsáhlém rozhovoru v sobotním vydání Lidových novin.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...