Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vládní námluvy drolí bitva o daně. Koaliční jednání ČSSD s ANO narazila

Česko

  6:00
PRAHA - Ve výčtu možných překážek při vzniku koalice ANO s ČSSD se pozornost nejvíc upírá na přítomnost trestně stíhaného premiéra ve vládním sboru nebo na parcelování ministerstev. Při vyjednáváních se ale ukázal další problém, na němž se může dohoda lámat. Obě strany k němu přistupují stejně kategoricky, ale ze zcela opačných pozic. Jde o daně.

Premiér v demisi Andrej Babiš. foto:  František Vlček, MAFRA

Hnutí ANO je nechce zvyšovat, oranžoví trvají na výraznějších odvodech pro majetnější lidi i firmy. LN mají k dispozici verzi programového prohlášení vlády Andreje Babiše, v níž jsou vyznačeny požadavky ČSSD. Původní věta „Nebudeme zvyšovat daňovou zátěž.“ je celá škrtnutá.

Babiš chce příští týden přibrat KSČM k jednání o programu vlády, řekl po setkání v Lánech

Podle oranžových bez zvýšení některých daní nebude dost peněz na všechna slíbená platová přilepšení, investice nebo slevy pro rodiny. „Dohodli jsme se proto, že vypracujeme společný střednědobý rozpočtový výhled, z něhož se ukáže, zda budou pro všechny výdaje postačovat současně nastavené příjmy,“ sdělil LN první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Hnutí ANO nechce ustoupit od svého přesvědčení, že se všechno zvládne provozními úsporami a lepším výběrem stávajících daní. „Naše hnutí dlouhodobě prosazuje snižování daní. To máme v programu i nadále, chceme snižovat daně, stejně jako už v roce 2014,“ řekl LN Babiš s tím, že detaily probere s ČSSD přímo, ne přes média.

Sociální demokraté navrhují, aby lidé, kteří si měsíčně vydělají více než 112 928 korun, danili příjmy sazbou 35 % – suma vyjadřuje čtyřnásobek průměrné mzdy. ANO mluví o 23 procentech.

Další požadavky ČSSD míří na firmy – podniky s ročním ziskem nad 100 milionů mají na dani z příjmu platit 24 procent oproti stávajícím devatenácti procentům. Pro banky strana žádá speciální sazbu této daně ve výši 25 procent. Oranžoví usilují i o obnovení dědické daně, zrušena byla v roce 2014.

Mohlo by vás zajímat