"Vedení města Holešov praktikuje segregační praktiky namísto integračních a chceme mu i ostatním městům dát jasný signál, že takový postup není slučitelný s působením Agentury," odůvodňuje rozhodnutí výboru v souvislosti s vystěhováním více než 70 obyvatel Školní ulice na okraj města do kontejnerových domů vrchní ředitel Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Czeslaw Walek.
Do konce letošního června pak agentura ustane s činností také ve Slezské Ostravě, Broumově, Brně, na Jesenicku, v Roudnici nad Labem, v Přerově.
LN to potvrdil Úřad vlády, při kterém agentura působí. "Od října vyhodnocujeme práci ve všech pilotních lokalitách. Shodli jsme se, že v šesti z nich je důležité, abychom pokračovali v aktivitách a dokončili svoji práci," vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
O vyřazení uvedených lokalit rozhodly dvě desítky expertů z vládní i nevládní sféry a samospráv. Důvody pro vyřazení se liší: ve větších městech nebylo údajně poradenství vládních úředníků smysluplné, protože se v nich již dříve vyprofiloval rozvinutý neziskový sektor, v jiných lokalitách spíše nenašli vládní experti nikoho, kdo by jejich vize uskutečňoval.
Agentura bude nadále působit v šesti městech a obcích, kde je její činnost hodnocena samosprávami i monitorovacím výborem jako přínosná (V Mostě, Chebu, Břeclavi, Litvínově, v Ústí nad Labem a na Šluknovsku).
Experti agentury v určených lokalitách budují lokální partnerství, v kterých iniciují spolupráci samospráv, úřadů práce, škol, neziskových organizací, policie a dalších relevantnívch aktérů na poli integrace sociálně vyloučených. Na vhodné integrační projekty vedoucí především (ale nejen) k integraci Romů žijících v deprivovaných ghettech, pak zajišťují finanční prostředky především z evropských fondů.