Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vládní vila balvanem nebude

Česko

Dva roky dohadování - Areál zpřístupníme, slibuje nejvyšší památkářka

Po dvou letech tahanic změní slavná brněnská vládní vila správce. Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková potvrdila, že schválila převod, i když na vilu nedostanou ani korunu dotací navíc.

* LN Přeberete areál bez přidání peněz, v okamžiku, kdy spousta dalších objektů ve vaší správě má potíže. Není to balvan na krk památkového ústavu?

Neřekla bych balvan. Ale jistá zátěž to bude, musíme se s náklady na provoz vily vyrovnat v rámci vlastního rozpočtu. V době krize nám ho nikdo nenavýší ani nás personálně neposílí. Ale s tím jsme do toho šli. Brněnské pracoviště bylo informováno, že těžko může počítat s nějakým personálním posílením. Musí to vyřešit.

* LN Je to první památka moderní architektury, o kterou Národní památkový ústav bude přímo pečovat. Máte na to síly?

Naopak, ona do našeho pomyslného portfolia zapadne úplně skvěle. Spravujeme především hrady a zámky, ale kromě toho jednu technickou památku, ostravský Důl Michal, pečujeme o pár klášterů, skanzeny lidové architektury. Ale moderní architekturu ještě nemáme. Tím bude vila v souboru našich 104 objektů jedinečná.

* LN Od chvíle, kdy vláda souhlasila s převodem vily do vaší péče, uplynuly dva roky. Už tehdy část zodpovědných pochybovala, zda to zvládnete, váš předchůdce Pavel Jerie dokonce vilu odmítl převzít - a vy jste to změnila. Proč?

Vila byla velmi dobře udržovaná díky obnově tuším z osmdesátých let. Je v poměrně dobrém stavu, jsme zvyklí na daleko horší fyzický stav objektů, které spravujeme. Tohleto tedy není až tak danajský dar. Bude to vyžadovat nějaké prostředky, ale je posláním památkového ústavu pečovat o výjimečné kulturní dědictví a vládní vila neboli vila Stiassny výjimečná je.

* LN V Brně se ale bude péče o stavby z blízké doby tříštit. Muzeum města Brna spravuje vilu Tugendhat, Moravská galerie Jurkovičovu vilu. Je to systémové?

To je to úžasné, že budeme moci ve vzájemné souhře demonstrovat, jak to období bylo v architektuře pestré. Že tu vznikaly poměrně tradiční věci, ale byly tu i věci avantgardní. A že každý autor byl individualitou a tvořil v sobě vlastním duchu a stylu. Takže to skvěle zapadne a vytvoří to pro návštěvníky velmi zajímavý trojlístek. Chceme a musíme se ale s kolegy domluvit, abychom se zbytečně nepřekrývali, ale naopak doplňovali.

* LN Ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa už slíbil, že po převzetí vilu krátce zpřístupní veřejnosti a pak v ní začnou úpravy. Jak v ní chcete sladit plánované využití pro prohlídky, centrum moderní architektury a komerci?

Předně bych neřekla komerci, spíše reprezentaci. Chceme ty prostory, které jsou skutečně jedinečné, pronajímat. Mohou sloužit například pro konference, vždyť konferenční turistika má zelenou a pro to lze vilu využívat, a navíc je to právě způsob, jak si na sebe může alespoň zčásti vydělat. Nabízíme ji k využívání i představitelům města a kraje. Ale chtělo by to udělat marketingovou studii, která popíše, co by bylo nejlepší v daném okamžiku a stavu vily a jak vše rozvíjet. Ale evidenční, dokumentační a metodické centrum moderní architektury je věc pro nás podstatná a důležitá, s tím jsme vlastně vilu brali a rozhodně je zřídíme.

* LN Vila byla vždy trošku nedobytnou pevností, která svým obyvatelům zajišťovala soukromí. Zvládnete i tu okolní, na brněnské poměry rozlehlou, zahradu?

Jsme zvyklí starat se o parky, zahrady daleko většího rozsahu než je ta kolem vily. Brněnské pracoviště pečuje o Lednicko-valtický areál, největší areál na území republiky, ví tedy, co je starat se o zeleň.

* LN Mimochodem dokazuje to, že se vztah brněnského pracoviště a pražské centrály památkářů zklidnil? To, že v Brně nebyl za vašeho předchůdce rok a půl jmenovaný právě kvůli sporům ředitel, je veřejné tajemství...

Pevně věřím, že ano. Vycházíme velmi dobře, konzultujeme, nevidím žádné třecí plochy. Je dobře, když jsou kolegové patrioty, když se nedají. Brno je jedinečné, památková péče je péče o objekty, které určují identitu města. A v tom musejí jít za svým.

***

Co je vládní vila

Vila vznikla v letech 1926 až 1927 podle projektu Arnošta Wiesnera, okolní park navrhl slavný Otto Eisler. Luxusní dům si s využitím vzácných materiálů nechal v Hroznové ulici postavit průmyslník Alfred Stiassny. Rodině ji zabavilo gestapo, po válce zůstala i s cennými sbírkami podle Benešových dekretů státu. Sám Beneš v ní krátce pracoval, proto se jí říká vládní. Později připadla krajskému národnímu výboru, sloužila i jako luxusní hotel, ale už čtyři roky je prázdná.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.