Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
5. března 2011 12:40, aktualizováno  16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vládnou nám neumětelové, hřímal na demonstraci šéf odborů

Demonstrace proti plánovaným reformám, kterou uspořádala iniciativa ProAlt  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti plánovaným reformám, kterou uspořádala iniciativa ProAlt | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V centru Prahy se v sobotu sešlo několik stovek demonstrantů, kteří protestovali proti chystaným vládním reformám. Změny připravované kabinetem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podle organizátorů z iniciativy ProAlt zhorší životní úroveň většiny obyvatel. Akci podpořili opoziční sociální demokraté a zástupci odborů.

Shromáždění začalo dvě hodiny po poledni na náměstí Republiky. Podle reportérky serveru Lidovky.cz demonstrace probíhala klidně. Odhady počtu účastníků protestu se značně lišily, zatímco policie hovořila o zhruba dvou stovkách, organizátoři uváděli až tisíc demonstrantů.

Demonstrace proti plánovaným reformám, kterou uspořádala iniciativa ProAlt K vidění byly například transparenty s hesly "Důchodce chce důstojně žít - důchodce pracoval, není parazit!" nebo "Make books not pandur". Lidé mohli na náměstí také podepsat petici proti připravované důchodové reformě.

"Tato vláda je nekompetentní, nechce problémy řešit, jen chce na nich nechat vydělat!" řekl při projevu Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt. "Tuto vládu nechceme!" zakončil řeč Lánský, demonstrující jeho slova podpořili skandováním "Demisi, demisi!"

Na pódiu se vystřídali také odboráři. "Jsou to neumětelové, oni si neumějí spočítat další dopady," vzkázal na adresu vlády předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Sobotka: Reforma nic neřeší
Demonstraci přišli podpořit i Bohuslav Sobotka nebo Vladimír Špidla z ČSSD. Mezi protestující se přidali také jejich spolustraníci poslanec Jeroným Tejc nebo senátorka Alena Gajdůšková. 

Demonstrace proti plánovaným reformám, kterou uspořádala iniciativa ProAlt

"To co představuje důchodová reforma ve skutečnosti žádná reforma není. U 70 procent populace to nic neřeší, jen to bude znamenat obrovské zvýšení životních nákladů pro rodiny s dětmi a seniory," řekl serveru Lidovky.cz úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Demonstrace se účastnil také Vlastimil Penc z Kralup nad Vltavou. "Na to, co se děje, už se nemůžu koukat. Je potřeba aby jim (vládě - pozn. red.) lidé dali najevo," řekl účastník protestů.

Na podiu se vystřídalo několik řečníků z různých iniciativ. Muž v masce smrtky například držel transparent Ne základnám.

Pochod k úřadu vlády
Po projevech, zhruba po 15. hodině se účastníci vydali v doprovodu policie před úřad vlády na nábřeží Edvarda Beneše, kde před půl pátou demonstrace skončila a lidé se rozešli.

Demonstrace proti plánovaným reformám, kterou uspořádala iniciativa ProAlt

Špičky vládní koalice ve středu potvrdily zvýšení daně z přidané hodnoty u většiny položek, které se dosud nacházejí ve snížené sazbě. Vyšší DPH má pomoci rozjezdu připravované důchodové reformy. Ta počítá mimo jiné s dobrovolným spořením občanů u penzijních fondů. Koalice plánuje také reformu zdravotnictví i sociálního systému a další podle ní nutné změny.

Čtěte také

Iniciativa ProAlt poukazuje na to, že vláda chce šetřit na výdajích na sociální a zdravotní zabezpečení a na podpoře v nezaměstnanosti. Reforma penzí podle sdružení předá dosud veřejné peníze soukromým fondům. Kabinet prý chystá i snadnější propouštění zaměstnanců a otazníky jsou kolem školného nebo zápisného na vysokých školách.

hsHelena Stinglová, mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...