Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vládu potopili čtyři rebelové

Česko

  18:30
PRAHA - Opozici se podařilo vyjádřit vládě nedůvěru a kabinet Mirka Topolánka tím končí. K opozici se připojili i potřební čtyři poslanci z koaličního tábora, díky nim získala potřebných 101 hlasů. Proti kabinetu hlasovali i bývalí poslanci ODS Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý a bývalé členky Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Podívejte se na video a vizitky vzpurných poslanců.

Premiér Mirek Topolánek při svém projevu na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny. Na programu je hlasování o nedůvěře vládě. foto: ČTK

"Beru toto hlasování na vědomí a budu se chovat přesně podle ústavy," uvedl po oficiálním vyhlášení výsledků hlasování premiér Mirek Topolánek. Nyní tedy předloží demisi vlády prezidentovi. Pak budou následovat jednání o novém kabinetu.

Věra Jakubková (44 let)

Členkou Strany zelených se stala až po zvolení do parlamentu v červnu 2006. Loni v listopadu spolu s Olgou Zubovou kvůli dlouhodobým sporům s vedením strany vystoupila z poslaneckého klubu SZ, letos v březnu byly obě poslankyně ze strany vyloučeny. Jakubková nesouhlasila s vedením SZ
například v otázce umístění amerického radaru, předloni pak jako jediná z koaličního tábora nepodpořila rozpočet. 

Poslanecká sněmovna po několikahodinové, místy vášnivé debatě vyslovila nedůvěru koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS), která tak po více než dvou letech předčasně skončí.

Je to poprvé v historii Česka, co vláda končí tímto způsobem. Navíc má její pád mezinárodní rozměr - odehrál se totiž zhruba v polovině českého předsednictví Evropské unii, což se za posledních deset let v unii nestalo.

Svržení Topolánkovy vlády je po loňském vítězství v krajských a senátních volbách dalším významným úspěchem ČSSD, která dnešní parlamentní hlasování iniciovala. Topolánkovu vládu se jí v tomto volebním období podařilo svrhnout na pátý pokus.

Vlastimil Tlustý (ODS; 53 let)

Zakládající člen ODS, v Poslanecké sněmovně zasedá nepřetržitě od června 1992. V minulosti byl mimo jiné předsedou poslaneckého klubu ODS, předsedou sněmovního rozpočtového výboru, vedl dozorčí radu České konsolidační agentury a stínovým ministrem financí ODS. Ministrem financí se stal i v první Topolánkově vládě v roce 2006, do svého druhého kabinetu jej však již Topolánek nenominoval. V současnosti patří k nejvýraznějším
vnitrostranickým kritikům vedení ODS.

Nedůvěru Topolánkově vládě dnes vyslovilo 101 poslanců, což byl nejmenší možný počet. Rozhodující pro svržení kabinetu ale bylo, že se k 97 poslancům opozičních ČSSD a KSČM přidali čtyři současní a bývalí vládní poslanci, kteří kabinet dlouhodobě kritizovali - Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel z ODS a Olga Zubová a Věra Jakubková, které byly počátkem března vyloučeny ze Strany zelených. Tlustého vzápětí po hlasování vyloučil poslanecký klub ODS ze svých řad.

Na pád Topolánkovy vlády opatrně reagovalo i zahraničí a ekonomická sféra.

Evropská komise ve svém prohlášení uvedla, že věří, že Česká republika vyřeší situaci vzniklou po vyslovení nedůvěry vládě a zajistí, že české předsednictví EU bude nadále účinně fungovat. Lítost a smutek vyjádřili někteří europoslanci, podle nichž rozhodnutí české sněmovny nepřichází ve vhodné době, kdy Evropa bojuje s následky globálního hospodářského útlumu a potřebuje silné vedení.

Olga Zubová (49)

(zvolena za Stranu zelených, nyní Demokratická strana zelených) Poslankyně a do rezignace loni v listopadu předsedkyně republikové rady zelených. Spolu s Věrou Jakubkovou vystoupila z
poslaneckého klubu. Zubová na sebe upozornila už koncem roku 2007, když váhala s podporou koaličního kabinetu, nakonec ale hlasovala pro rozpočet i vládu samotnou. Během loňské volby prezidenta pak Zubovou tvrdě kritizovali předseda zelených Martin Bursík a tehdejší šéfka klubu Kateřina Jacques, protože ze zdravotních důvodů chyběla při druhé volbě. Loni figurovala také v kauze bývalého poslance ODS Moravy, který chtěl Zubovou údajně vydírat pomocí fotografií její dcery. Do SZ vstoupila Zubová v roce 2005, předtím byla členkou ČSSD.

Ekonomičtí analytici předpověděli, že pád Topolánkovy vlády příliš neovlivní trhy, ale může prý oslabit korunu.

Další vývoj situace je jasný formálně, nikoli však politicky. Formálně teď musí vláda podat demisi, což podle Topolánkova vyjádření bude patrně ve čtvrtek. Prezident Václav Klaus ji pověří prozatímním výkonem funkcí do doby, než vznikne nový kabinet. Žádný termín, do něhož může Topolánkova vláda prozatímně existovat, stanoven není.

Nejasný je ovšem další vývoj z politického hlediska, neboť rozhodující strany mají rozdílné názory na to, co dělat. ČSSD by chtěla předčasné volby, a to nejlépe na podzim. Po skončení českého předsednictví EU v červnu by podle ní zemi měla do voleb řídit úřednická vláda. To ale odmítá Topolánek, který očekává, že Klaus ho pověří sestavením nové vlády.

Pokud by se pak nepodařilo sestavit většinovou nekomunistickou vládu, ODS odmítá úřednické či polopolitické vlády a je pro předčasné volby letos v létě.

Jan Schwippel (ODS; 42 let) 

Poslancem je za Středočeský kraj. Pracuje v zahraničním výboru a výboru pro zdravotnictví. Loni 17. září opustil poslanecký klub ODS, a to kvůli přístupu klubu k aféře poslance Jana Moravy, který sbíral kompromitující materiály na některé poslance, a "špatné atmosféře v klubu".
Schwippel je členem ODS od roku 1997.

O co nejrychlejší uspořádání předčasných voleb chtějí usilovat zelení. Šéf druhé menší koaliční strany KDU-ČSL Jiří Čunek naopak neprozradil, jaký postoj jeho strana zaujme.

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes opět oživil svou myšlenku vlády národní shody, na které by tedy měla podíl i jeho strana.

Předpokládá se, že politické strany zahájí v nadcházejících dnech rozhovory o dalším vývoji. Významnou roli v těchto jednáních bude mít prezident Klaus - právě hlava státu jmenuje nového premiéra, přičemž je výhradně na jeho úvaze, koho sestavením kabinetu pověří. Jeho mluvčí dnes oznámil, že podle prezidenta se bude další vývoj ubírat standardní ústavní cestou. Více o své roli při vyjednávání ale Klaus neřekl.

Topolánek očekává, že ho prezident znovu pověří sestavením nového kabinetu jako šéfa strany, která vyhrála volby. Kdyby se nepodařilo sestavit většinovou nekomunistickou vládu, ODS by podle premiéra odmítla úřednické či polopolitické vlády, které navrhuje ČSSD, a byla by pro předčasné volby letos v létě.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zopakoval, že kabinet může dál vládnout v demisi do konce českého předsednictví v EU. Sociální demokraté by ale chtěli výměnu ministrů vnitra a spravedlnosti Ivana Langra a Jiřího Pospíšila (oba ODS) a na pozastavení privatizací státního majetku.

Paroubek také zcela zamítl možnost, že by se sociální demokracie podílela na vládě spolu s ODS. Předčasné volby jsou podle něj možné nejdříve na podzim, do té doby by se mohli zákonodárci shodnout na novém volebním zákoně.

Podle prezidenta republiky Václava Klause se bude vývoj událostí poté, co sněmovna vyslovila nedůvěru koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka, ubírat standardní ústavní cestou. Více o své roli při vyjednávání neřekl. Považuje za nerozumné v tuto chvíli situaci jakkoli komentovat, uvedl jeho mluvčí Radim Ochvat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!