Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Cesta vlakem z Liberce do Prahy bude trvat 69 minut, slibuje studie

Liberecké nádraží foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokud chcete jet dnes z Liberce do Prahy vlakem, tak vám cesta potrvá často déle než dvě hodiny a budete muset přestupovat na turnovském nádraží. To by se ale v blízké budoucnosti mohlo změnit. Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem.
  16:37

„Modernizovaná železnice bude z větší části dvoukolejná, kromě přestavby stávajících úseků dojde také k výstavbě nových přeložek, rychlost vlaků se zvýší až na 200 kilometrů za hodinu. Vlastní realizace stavby se předpokládá v následujícím desetiletí,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Své potěšení nad posunem v této záležitosti vyjádřili na sociálních sítích ministr dopravy Martin Kupka i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Vlakem z Liberce do Prahy za 69 minut už po dnešku nezní jako sci-fi a já začínám věřit, že se ještě za svého života tím vlakem svezu,“ napsal hejtman na svůj facebookový profil.

Podle schválené varianty se mezi Turnovem a Libercem zruší téměř na celé trase současné vedení tratě. „Výjimkou bude úsek Hodkovice nad Mohelkou – Rychnov u Jablonce nad Nisou, který bude zachován pro nákladní obsluhu. Z Liberce na státní hranici s Polskem dojde k elektrizaci trati ve stávající stopě a rekonstrukci vybraných úseků,“ dodala mluvčí.

Součástí vybrané varianty je také elektrizace tratí ve Frýdlantském výběžku, která výrazným způsobem přispěje k zaktraktivnění železniční dopravy na Liberecku.

Železniční trať z Liberce na Prahu byla vybudována stejně jako většina tratí v Libereckém kraji ve druhé polovině 19. století. Od té doby nebyla zásadněji modernizována. O úpravách trati z Liberce na Prahu se přitom hovoří už léta. V roce 2003 se předpokládalo, že rychleji budou vlaky jezdit už v roce 2010. Přednost ale vždy dostaly jiné železniční tratě v Česku.

10. října 2020

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...