Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva drážní pracovníky zabil při údržbě trati vlak mířící do depa, další zranil

Česko

  10:39aktualizováno  16:24
Po střetu s osobním vlakem při jeho manipulační jízdě do depa zemřeli u Bělčic na Strakonicku dva lidé a další dva jsou těžce zranění. Šlo o zaměstnance Správy železnic, kteří prováděli údržbu trati. Na místě zasahovaly složky IZS, zapojily se i dva vrtulníky. Provoz na trati se po několika hodinách obnovil.

Jan Kučera z Drážní inspekce informoval MF DNES, že místem, kde dělníci pracovali, měl podle plánu projíždět běžný soupravový vlak. Pracovníci o něm tedy měli vědět. „Okolnosti nehody, zejména to, jak se přesně odehrála a co se na místě stalo, v tuto chvíli neznáme,“ sdělil Kučera. Vyšetřování události může trvat i několik měsíců.

Vedle výjezdu policistů, záchranářů a hasičů do akce vzlétly i vrtulníky z Jihočeského i Plzeňského kraje. „Také jsou na místě další čtyři posádky se sanitkami,“ uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová.

Záchranáři na místě nalezli čtyři velmi vážně zraněné, dvěma z nich však už nemohli pomoci.

„Další dva muži utrpěli těžká mnohačetná poranění, která je bezprostředně ohrožovala na životě. Zdravotníci jim poskytli intenzivní přednemocniční neodkladnou péči včetně farmakoterapie a stabilizace vitálních funkcí napojení na umělou ventilaci,“ popsala mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

Muže pak letecky transportovali do Plzeňské fakultní nemocnice a do Nemocnice České Budějovice. Stav obou je vážný. Strojvedoucí byl v péči psychologů a specialistů na posttraumatický stav. Test na přítomnost alkoholu byl u něj negativní.

Hasiči vyrazili k nehodě z Blatné a na místě byli také jejich drážní kolegové. „Vzhledem k situaci si vyžádal velitel zásahu rovněž účast psychologa a posttraumatického týmu,“ doplnila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

„Zranění a mrtví jsou zaměstnanci Správy železnic,“ potvrdil Pavel Tesař z tiskového oddělení správy. Podrobnosti, co přesně se na železnici stalo, zjišťují. K nehodě došlo pravděpodobně tak, že dělníci prováděli údržbu trati a kolejí a osobní vlak bez cestujících jedoucí do depa je srazil. České dráhy pouze stručně potvrdily, že osobní vlak jedoucí ve směru od Bělčic na Blatnou je jejich a ostatní je předmětem dalšího vyšetřování.

Na místo nehody dorazil také šéf Správy železnic Jiří Svoboda. „Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým a zraněným kolegům přeji mnoho sil. Už nyní řešíme, jak pomoci jim i pozůstalým,“ reagoval. Zaměstnanci SŽ na místě podle jeho slov prováděli diagnostiku trati. O přesných příčinách tragédie nechtěl spekulovat.

Provoz na trase Bělčice-Blatná byl několik hodin přerušený. Cestující převážela náhradní autobusová doprava. „Celková škoda byla odhadnuta na 55 000 korun (5 000 vlak, 50 000 pracovní nářadí). Provoz na trati byl obnoven v 15.10 hodin. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Nehoda se stala blízko obce Závišín nedaleko Bělčic na Strakonicku a jen pár set metrů od památníku, který tu připomíná podobnou tragickou událost z roku června 1948. Při srážce s vlakem tu tehdy zemřelo pět lidí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

16. září 2023

Autoři: ,