Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlak zřejmě vykolejili nacionalisté

Česko

Policisté mají údajně v rukou portréty dvou podezřelých „slovanského vzezření“.

MOSKVA Radikální ruští nacionalisté jsou nejpravděpodobnějšími pachateli pondělního útoku na vlak Něvskij Express na trati mezi Moskvou a Petrohradem. S odvoláním na zdroj blízký vyšetřování to oznámila agentura Interfax. Severokavkazské redakci rozhlasové stanice Svoboda se zase ozval muž, který o sobě tvrdil, že patří k čečenské islamistické skupině a přihlásil se jejím jménem k odpovědnosti za útok.

Na frekventované trati mezi oběma důležitými ruskými městy už byla mezitím zcela obnovena doprava.

Zdroj agentury Interfax oznámil, že vyšetřovatelé sledují několik verzí teroristického útoku na vlak nedaleko Novgorodu, při kterém vlak vykolejil a bylo zraněno šest desítek pasažérů. Vyšetřování se však údajně soustředí především na ruské nacionalistické organizace. K výslechu byl například předveden lídr xenofobního Hnutí proti nelegální migraci (DPNM) Alexandr Bělov a lidé z Novgorodu spojení s tímto hnutím.

V souvislosti s pondělním teroristickým útokem se v Rusku připomíná předloňský útok na vlak Moskva–Groznyj. Ten byl proveden asi 150 kilometrů od ruské metropole takřka identickým způsobem. Letos v dubnu byli za tento atentát dva ruští nacionalisté odsouzeni k 18 a 19 letům vězení.

Vyšetřovatelé nyní zkoumají rozbitou lokomotivu i vagony soupravy. Experti se snaží určit druh zřejmě podomácku vyrobené výbušniny, kterou pachatelé odpálili na dálku.

Policisté mají podle ruských médií v rukou portréty dvou podezřelých „slovanského vzezření“, které vznikly na základě výpovědí svědků z vesnic v okolí místa útoku. Podle některých ruských médií mohli mít pachatelé ve vlaku komplice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat