Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli námraze nevyjedou stovky vlaků. Praha se pomalu vrací k normálu

Tramvajové linky v Praze, jejichž provoz 2. prosince na několik hodin zcela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvajové linky v Praze, jejichž provoz 2. prosince na několik hodin zcela... | foto: ČTK

PRAHA Už třetí den komplikuje počasí dopravu. České dráhy kvůli ledovce nevypraví stejně jako v úterý stovky spojů. Tramvajové linky v Praze, jejichž provoz v úterý na několik hodin zcela zastavila námraza, se plně rozjedou do dnešních 14:00.

České dráhy ve středu nevypraví kvůli ledovce stejně jako v úterý stovky spojů. Největší problémy přetrvávají ve středních Čechách, na střední a jižní Moravě a na koridoru Praha - Morava. Dopravu na Brněnsku nově komplikují stromy, které padají na koleje, a na Havlíčkobrodsku se železničáři potýkají s námrazou. Řekl to mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Železniční provoz kolem Prahy je v porovnání s předchozím dnem o něco lepší. Podle mluvčího tam vlaky jezdí sice v omezené míře, ale relativně dobře. Stabilizovaná situace je i na spojení Prahy s Plzní, Českými Budějovicemi a Děčínem, kde je doprava omezená minimálně.

Naproti tomu ve směru na Slovensko a Rakousko by lidé měli nadále počítat s velmi omezeným provozem. Dráhy je v této situaci proto opět vyzývají, aby k cestování do těchto zemí pokud možno využili jiný dopravní prostředek než vlak.

Na trať mezi Prahou a Moravou se dnes vrátí dálkové vlaky, které ale budou podle Joklíka jezdit ve dvou až dvou a půl hodinových odstupech. Je u nich potřeba počítat s omezenou kapacitou a se zpožděním, doplnil mluvčí.

Problémy v Praze

Tramvajové linky v Praze, jejichž provoz v úterý na několik hodin zcela zastavila námraza, se plně rozjedou do dnešních 14:00. Řekl to náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který je členem krizového štábu. Od úterního odpoledne začal dopravní podnik postupně provoz obnovovat. Dnes ráno v omezeném provozu jezdilo 15 z celkových 22 denních linek, další tři vyjedou do 11:00. Některé tramvaje obsluhují jen zkrácené úseky.

Ledovka trápí Česko od pondělí. Zastavila provoz tramvají i v dalších městech ČR, nejezdí také řada vlaků.

K obnovení provozu v Praze přispělo počasí, mírně se oteplilo. Primátorka Adriana Krnáčová po dopoledním jednání štábu novinářům řekla, že kvůli nebezpečí pádu větví a stromů trvá do dnešního večera zákaz vstupu do lesů. Další štáb se sejde v 18:00.

Zaměstnanci dopravního podniku pracovali na odstranění námrazy z trolejí celou noc. „Mechanicky očistili 340 kilometrů vedení,“ řekl ředitel podniku Jaroslav Ďuriš. Podnik povolal do práce 250 lidí navíc, především řidiče autobusů. Do rána navíc technici dopravili zpět do vozoven zbylých zhruba 50 souprav, které ještě v úterý večer zůstávaly stát v ulicích. „Pamětníci podobnou situaci nepamatují za posledních třicet let,“ doplnil ředitel. Náklady podnik zatím nevyčíslil. Cestujícím zatím nejsou k dispozici tramvajové linky číslo 14, 16 a 24. Nově mají být do 11:00 zprovozněny linky číslo 2, 6, 13 a 25. Soupravy zatím nejezdí podle pravidelných jízdních řádů. Dopravní podnik ale už odvolal náhradní autobusy.

Ledovka zasáhla většinu krajů v ČR v pondělí. V Praze byl kvůli tomu zcela zastaven provoz tramvají v úterý ráno. První soupravy se zkušebně rozjely v úterý odpoledne na lince číslo 9 a večer se k nim přidalo několik dalších linek.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Jedním z chystaným snímků s dvojí premiérou může být Godzilla vs. Kong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Jedním z chystaným snímků s dvojí premiérou může být Godzilla vs. Kong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Jedním z chystaným snímků s dvojí premiérou může být Godzilla vs. Kong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...