Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
28. listopadu 2019 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlasov byl velitelem jmenován se souhlasem Hitlera, říká na stavbu pomníku v Řeporyjích Semelová

Marta Semelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marta Semelová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Proti záměru starosty Řeporyjí Novotného vybudovat pomník vlasovcům se v pondělí ohradilo ruské velvyslanectví v Praze a nesouhlas následně podpořilo i samotné Rusko. Ve čtvrtek se připojila také Marta Semelová za KSČM Praha. Městská část ale nehodlá s Ruskem o svém záměru diskutovat, podle Novotného si Řeporyje vlasovce pamatují jako zachránce. Věc bude projednávat zastupitelstvo Řeporyjí 16. prosince.

„Po pražském „samoznalci“ historie primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), podle jehož názoru se Praha osvobodila sama 8. května 1945 a Rudá armáda tak o den později přijela do již osvobozeného hlavního města, po starostovi městské části Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09), který, jak tvrdí, rozumí vandalům hanobícím pomník maršála Koněva (ostatně on sám ho dehonestuje a činí kroky k jeho odstranění), se objevuje další, po zviditelnění toužící falzifikátor dějin,“ okomentovala situaci na Facebooku Marta Semelová, předsedkyně Krajského výboru KSČM v Praze.

A pokračuje: „Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) vyhlásil do světa, že chce vybudovat v této městské části pomník vlasovcům. Tohoto, vulgaritami a sprostými urážkami proslulého politika, zjevně nezajímají historická fakta. Například to, že Vlasov organizoval koncem roku 1944 armádu, jejímž velitelem byl se souhlasem Hitlera jmenován. Že se ve službách německých okupantů vlasovci podíleli na protipartyzánských akcích, že byli využíváni jako konfidenti proti obyvatelstvu a jako agenti provokatéři,“ myslí si Semelová.

„Na konci války, aby si zachránili kůži a získali alibi, připojili se k pražskému povstání. Ze strany vlasovců nešlo o nic jiného než o snahu vykoupit se na poslední chvíli za zradu a spáchaná zvěrstva. Když zjistili, že se k Praze blíží Rudá armáda, urychleně opustili Prahu a snažili se dostat do amerického zajetí. V souladu s Chartou Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku jsou zločiny Andreje Vlasova a jeho kompliců kvalifikovány jako účast na nacisty spáchaných válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a napomáhání jim,“ dodala Semelová.

Podle ruského velvyslanectví by pomník byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů.

Ze čtvrtečního vyjádření mluvčí ruské diplomacie Mariji Zacharovové vychází, že Rusko považuje netečnost českých úřadů k plánům jedné pražské čtvrti na stavbu pomníku vlasovcům za zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin. Nápad na pomník vlasovcům označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.

Na pomníku je v obci shoda

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) plánuje ve své městské části vybudovat pomník vlasovcům, proti jeho záměru se v pondělí ohradilo ruské velvyslanectví v Praze. Záměr bude projednávat zastupitelstvo Řeporyjí 16. prosince. Novotný chce, aby se zasedání zúčastnili obyvatelé městské části a o tématu diskutovali, řekl.

Záměr vybudovat pomník bude projednávat zastupitelstvo Řeporyjí v polovině prosince. Výzva, aby se lidé žijící v Řeporyjích zapojili do debaty o výstavbě pomníku vlasovců, by měla být zveřejněna v novém čísle radničního časopisu, uvedl Novotný. Podle něj lidé na místní zastupitelstvo příliš nechodí, ale tentokrát by chtěl, aby k záměru řekli svůj názor. Zastupitelé jsou podle Novotného jednotní a stavbu pomníku podporují koaliční partneři i opozice, řekl dále.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...