29. června 2014 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Časopis Vlasta mi ukradl tašku, tvrdí blogerka. V akci jsou právníci

Porovnání tašek blogu FoodLover (vlevo) s taškami, které se ve Vlastě objevily... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porovnání tašek blogu FoodLover (vlevo) s taškami, které se ve Vlastě objevily... | foto: Zdroj: Facebook blogu FoodLover

PRAHA Blogerka Tereza Sychrová se pustila do boje s časopisem pro ženy Vlasta. Tvrdí, že magazín okopíroval návrh jejích plátěných tašek, které pak přidával jako přílohu k týdeníku. To ale Vlasta odmítá. Do sporu se proto vložili právníci.

Týdeník pro ženy Vlasta se rozhodl v posledním čísle své čtenáře obdarovat plátěnými taškami s motivem Francie. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby si blogerka Tereza Sychrová několik hodin poté na Facebooku nepostěžovala, že se tašky až nápadně podobají těm, které prodává na svém blogu FoodLover. 

"Týdeník se mnou nijak žádné návrhy nekonzultoval. Cítím se být poškozena, protože celá situace negativně působí na mou pověst, když si mě čtenáři spojují s Vlastou, a o to já nemám zájem. Nyní s právními zástupci jednáme o nějakém smírném řešení celé situace," řekla serveru Lidovky.cz Sychrová.

Jednání teď ale nemůže probíhat. Jednatelka týdeníků je momentálně v cizině a bez její přítomnosti se obě strany nebudou moci dohodnout. "Nemohu k tomu podat podrobnější vyjádření, protože jsou naši právní zástupci v jednání. Budu tedy respektovat přání druhé strany a s dalšími vyjádřením počkám," tvrdí blogerka. O možné formě vyrovnání zatím neuvažovala.

Vydavatelství chybu nepřipouští

Podle vydavatelství Astrosat Media (dříve Sanoma Media Praha), do kterého spadá i časopis Vlasta, k porušení zákona nedošlo. Jednotlivé obrázky na obou taškách totiž pocházejí z fotobanky Shutterstock. „Řádně jsme si koupili licenční práva z databáze a ty jsme podle licence užili. Jsme přesvědčeni, že jsme ničí práci nezneužili,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí vydavatelství Filip Poštulka.

Podobného názoru však není právník a specialista na autorské právo Ondřej Bultas. „Posuzuje se dílo jako celek a skutečnost, že pro tvorbu díla byly použity obrázky z fotobanky, je dle mého názoru v této věci bezvýznamná,“ tvrdí.

„Pokud se na tašky podíváme, je zcela zjevné, že se autor tašky vpravo při tvorbě "inspiroval" taškou vlevo,“ dodává Bultas.

jzlJakub Zelenka

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč