22. ledna 2007 16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlček se bojí, že ČSSD ztratí post šéfa sněmovny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 112Diskuse
Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Vlček | foto: Lidové noviny

OLOMOUC Miloslav Vlček přenechá místo šéfa sněmovny svému nástupci teprve tehdy, až bude mít jeho strana jistotu, že se novým předsedou sněmovny stane někdo ze sociálních demokratů. Nedostatek poslanců ČSSD nezaručuje, že v převolbě toto místo získají.

Šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček je připraven přenechat své křeslo předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Uvedl však, že k výměně by měla strana přikročit až poté, co bude mít stoprocentní jistotu, že bude v tajných volbách na toto místo sociální demokrat zvolen. Vlček to dnes řekl ČTK při návštěvě Olomouce.

"Já jsem připraven místo přenechat. Jsem pro to, aby tento post měla nadále
sociální demokracie. V současné situaci v Poslanecké sněmovně, kdy pan poslanec (Miloš) Melčák a (Michal) Pohanka přešli k pravicovému táboru, však levicová část sněmovny nemá dostatek hlasů, aby vůbec tuto převolbu uskutečnila. Pokud bych se vzdal a pak by nebyl zvolen kandidát za sociální demokracii, byla by to pro stranu ztráta," uvedl Vlček.

Podotkl, že k tomuto kroku je důležité, aby byla změna na postu šéfa sněmovny důkladně předjednaná se všemi stranami. Až poté by se měla ČSSD do změn pustit. "V současné době nic dojednáno není. Není záruka, že by tito poslanci volili sociálního demokrata. Sociální demokracie by měla jít na jistotu. Nebylo by vhodné, aby strana ztratila tento důležitý post," uvedl.

ODS na předsednictví netrvá
"Pokud bychom dopředu věděli, že žádný poslanecký klub kromě ČSSD nepodpoří
tuto snahu, asi do této volby sociální demokracie nepůjde," dodal. Podle šéfa sněmovny se přes víkend na toto téma nevedly žádné debaty a nemluvilo se o tom ani na stranické úrovni.

Paroubek oznámil, že zřejmě bude usilovat o funkci předsedy sněmovny, v nedělním  diskusním pořadu televize Prima. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že ODS si nyní nebude činit na křeslo předsedy sněmovny nárok. V koalici i v ODS se podle něj ale o této otázce ještě bude diskutovat.

Vlček, který byl někdy označován za provizorního předsedu, byl do funkce zvolen loni v létě na základě dohody politických stran. Její součástí byl slib, že odstoupí nejpozději ve chvíli, kdy by případně mohl vybírat třetího předsedu vlády. Poté, co získala Topolánkova vláda důvěru sněmovny, je ale jasné, že ČSSD zůstane v opozici.

Občanští demokraté při povolebních vyjednáváních sociální demokracii křeslo šéfa sněmovny nabízeli v rámci uspořádání, v němž by ČSSD hrála opoziční roli.

Lidovky.cz, ČTK
  • 112Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!