Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlček vyhlásil legislativní nouzi, poslanci musí projednat balíček

Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Vlček | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vládní úsporná opatření projednají poslanci v legislativní nouzi, můžou je schválit v jednom čtení. Stav dnes vyhlásil předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD). Potrvá do středy 30. září. Schůze k balíčku změn by měla být tento čtvrtek.

"Dostal jsem od pana premiéra Fischera žádost o vyvolání legislativní nouze. Na žádost pana premiéra vyhlašuji stav legislativní nouze od 21. září do 30. září," prohlásil Vlček. Současně na tento čtvrtek svolal schůzi sněmovny, která bude o úsporných opatřeních jednat.

Stav legislativní nouze má umožnit projednání zákonné změny ve zrychleném řízení. Současně mohou poslanci předkládat vlastní pozměňovací návrhy.

O konečné podobě balíčku se však bude hlasovat najednou, nikoliv po jednotlivých zákonech, uvedl Vlček. Hned na začátku schůze musí poslanci posoudit, zda stav legislativní nouze stále trvá. Podle Vlčka je ale nepravděpodobné, že by byl zrušen.

"Nešlo by to, protože zákon musí být Poslaneckou sněmovnou schválen do 25. září, aby měla vláda pět dnů na zapracování změn do rozpočtu, protože má povinnost předložit rozpočet sněmovně do 30. září," řekl předseda dolní parlamentní komory.

Přestože by sněmovna měla úsporná opatření schválit už ve čtvrtek, legislativní nouze potrvá až do 30. září. Podle Vlčka jde o pojistku pro případ, že by "došlo k nepředvídatelným skutečnostem".

Předloha má snížit hrozící schodek rozpočtu 230 miliard korun až ke 155 miliardám korun. Ve stejném režimu mají poslanci jednat i o návrhu na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Ledové království 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ledové království 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ledové království 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.