6. června 2019 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlci se podhrabali do obory na Trutnovsku a roztrhali deset daňků. Ve stádě jich zbyla méně než půlka

Vlk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bernartice (Trutnovsko)  Smečka vlků ve čtvrtek ráno v oboře manželů Kučerových v Bernarticích na Trutnovsku roztrhala deset daňků z devatenáctičlenného stáda. Mezi zabitými kusy byla i jedna březí samice. Údajně šlo o smečku z Vraních hor, která loví od Trutnova po Adršpach na Broumovsku. Chovatelé odhadují škodu na desítky tisíc korun. Uvedl to ve čtvrtek server iDnes.cz.

Mrtvých daňků mohlo být i víc, kdyby vlky nevyplašila Dana Kučerová, když šla brzo ráno venčit psy. Čtyřapůlhektarová obora se rozkládá kousek od jejich domu. „Viděla jsem, jak vlk přímo u plotu mordoval daňka. Zahlédla jsem jeho hřbet, byl to stoprocentně vlk,“ uvedla. Vlci podle ní nezabíjeli z hladu, ale pro zábavu. Do obory se podhrabali pod plotem.

Kromě prostředků z fondu ministerstva životního prostředí, který by měl zaplatit odvoz usmrcených zvířat do kafilérie, Kučerovi s finanční náhradou nepočítají. „Chovatel spárkaté zvěře, přestože hospodaří stejně jako zemědělec, nemá podle současné legislativy nárok na dotace,“ uvedl Jiří Kučera. Manželé daňky chovají v oboře na úpatí Vraních hor tři roky.

Letošní škody od vlků nebyly zatím příliš vysoké, protože větší farmáři nechávali na jaře stáda déle v uzavřených ovčínech. Úředníci Správy CHKO Broumovsko evidují letos do 10. května dvě usmrcené ovce, uhynulá tři osiřelá jehňata, osm usmrcených telat a jedno nezvěstné. Městský úřad Trutnov eviduje letos 31 zvířat prokazatelně stržených vlkem, jde o 18 ovcí a deset daňků na území Bernartic a tři ovce v Radvanicích.

V květnu se chovatelé z Broumovska připojili k mezinárodní akci za ochranu pastevectví před vlky. Ve Vernéřovicích na Broumovsku 10. května zapálili protestní vatru. Vyslovili tím nesouhlas s návratem vlků.

První smečka na Broumovsku po 250 letech byla potvrzena v roce 2015. Od té doby zadávili vlci stovky ovcí, koz, telat a také mnoho kusů divoké zvěře. Ochránci přírody odmítají snižování počtu vlků kvůli redukci škod na zvířatech. Farmáři by podle nich měli stáda důsledně zabezpečit elektrickými ohradníky a pořídit si ovčácké psy.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!