26. července 2009 12:39, aktualizováno  14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlčkův protikorupční návrh: 'černá listina' uchazečů o zakázky

Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Vlček | foto: Lidové noviny

PRAHA Některé firmy by v budoucnu nemusely mít přístup k veřejným zakázkám. Takzvanou černou listinu společností, které uvedou nepravdivé informace, má zavést novela zákona o veřejných zakázkách.

Poslanecké sněmovně ji předložil její předseda Miloslav Vlček (ČSSD). Podobný návrh z dílny ministerstva pro místní rozvoj schválil v květnu bývalý kabinet Mirka Topolánka.
Další obdobné zpřísnění podmínek přístupu k veřejným zakázkám odsouhlasila v pondělí vláda Jana Fischera. Ministerstvo financí bude shromažďovat informace o osobách, které byly pravomocně odsouzeny za vybrané trestné činy poškozující finanční zájmy Evropských společenství.

Následně nebudou moci firmy, v jejichž vedení takoví lidé figurují, získat veřejné zakázky. Návrh vychází z nařízení Evropské komise.
Vlčkův návrh by měl zavést rejstřík lidí a firem, které budou mít zákaz plnit veřejnou zakázku. Pokud někdo při prokazování kvalifikace uvede falešné údaje a bude za to potrestán, ocitne se jeho jméno ve veřejně přístupném rejstříku "zakázaných" dodavatelů. To má pomáhat v boji s korupcí a zvýšit průhlednost zakázek.

Zákaz veřejných zakázek pro firmu nebo podnikatele bude platit tři roky. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče o zakázku bude také hrozit až desetimilionová pokuta.
Vlček svůj návrh novely konzultoval s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jako poslanec ho předkládá z časových důvodů, aby ho sněmovna stihla schválit včas, potvrdil ČTK předseda úřadu a bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj. Hlavním cílem novely je podle něj sladit český zákon s evropskou legislativou.

Česko musí příslušné směrnice převzít do svého práva do konce letošního roku. Vlček proto novelu předkládá tak, aby ji mohli poslanci schválit rovnou hned v prvním čtení. Pokud tento způsob nikdo nevetuje, mohli by ji schválit již na zářijové schůzi.

Lidové noviny, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!