Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vlk musí jít do důchodu

Česko

  7:48
PRAHA - Včele české katolické církve se chystá změna. Arcibiskup pražský a primas český Miloslav Vlk oslaví v květnu pětasedmdesátiny a podle církevních předpisů odejde do důchodu. Nejprve však musí odeslat rezignační dopis papeži. A je na Benediktovi XVI., jak rychle určí nástupce.

Kardinál Miloslav Vlk foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Nový arcibiskup bývá obvykle jmenován několik měsíců po ohlášené rezignaci předchůdce. Jelikož je post pražského arcibiskupa tradičně postem kardinálským (poslední čtyři arcibiskupové byli zároveň kardinály), očekává se, že i Vlkův nástupce bude jmenován kardinálem. Měl by tedy právo volit papeže.

Spory s Ratzingerem
Jaké jsou plody Vlkova šestnáctiletého působení? V jakém stavu je církev, kterou předá svému nástupci? Stát se arcibiskupem po Františku Tomáškovi by bylo nevděčné pro kteréhokoli kandidáta. Miloslav Vlk, muž zpevněný odebráním státního souhlasu k výkonu kněžské služby v roce 1978 a prací ve skrytých strukturách církve, měl ale předpoklady na Tomáška důstojně navázat.

Kandidáti na pražského arcibiskupa

Dominik Duka - královéhradecký biskup

Jan Graubner - olomoucký arcibiskup

František Lobkowicz - ostravsko-opavský biskup

František Radkovský - plzeňský biskup

Karel Herbst - pražský pomocný biskup

Václav Malý - pražský pomocný biskup

Ostatně, už jako českobudějovický biskup se na začátku 90. let představil coby stoupenec Druhého vatikánského koncilu, otevřený všemu životaschopnému v církvi. Bylo to vidět i ve snaze integrovat do duchovní služby ty kněze, kteří pracovali v podzemních strukturách. Už tehdy ale narazil na soupeře, s nímž se měl v budoucnu utkat ještě vícekrát - šéfa vatikánské Kongregace pro nauku víry Josepha Ratzingera (současného papeže Benedikta XVI.). Jeho přičiněním není otázka tajně svěcených duchovních v České republice dořešena dodnes.

Velkým Vlkovým tématem byla pražská katolická fakulta, o jejíž směřování svedl letitý boj s názorově dosti uzavřeným děkanem Václavem Wolfem. Arcibiskup nakonec zvítězil. I zde Vlkovi ale kladl odpor Ratzinger aktivně podporující Wolfa. Není proto divu, že německý kardinál pak při papežské volbě nebyl Vlkovým favoritem. A když se stal papežem, jejich vzájemný vztah to nijak nepozvedlo.

Největším dluhem Vlkovy éry zůstane nedořešený vztah církve se státem. Sám kardinál vidí viníky v Klausově ODS a Zemanově ČSSD. Václav Klaus a Miloš Zeman zase v přehnaně neústupném kardinálovi. Pravda bude zřejmě někde uprostřed. Klaus s Vlkem si od začátku - možná kvůli podobným povahám - nesedli, a s návrhy sociálních demokratů už rozladěný kardinál nebyl schopen pracovat. Důsledkem nedořešeného vztahu katolické církve se státem je i to, že Česká republika jako jedna z mála zemí dosud neuzavřela smlouvu s Vatikánem.

Dlouhé monology o dialogu
Mezi lidmi znajícími Miloslava Vlka ještě z doby před rokem 1989 je dost těch, kteří tvrdí, že ho arcibiskupování změnilo. V průběhu let prý ztratil kontakt s normálním životem, s dávnými známými se už nedokáže bavit jako rovný s rovným. Potvrzovala by to i jeho mediální vystoupení, v nichž často propaguje dialog tím způsobem, že o něm vede dlouhé monology.

Vlkova církev toho hodně započala, ale málo dokončila. Přitom měla dost času některé důležité položky uzavřít. Vedle otázky skryté církve například problém kněží -spolupracovníků StB. Vázne vztah církve k médiím. Neproměněnou Vlkovou šancí byl i Plenární sněm katolické církve v ČR, který se vyhnul kontroverzním tématům.

Navzdory rozvíjející se charitě nebo církevnímu školství předá Vlk svému nástupci církev poměrně statickou a málo věrohodnou. Sám se představil jako muž dobrých úmyslů, jejichž naplnění někdy brání on sám. Mnozí v něm vidí čiperného pastýře, kterého „zkazila mitra“. Dá se čekat, že papež Benedikt XVI. nebude Vlkův odchod z postu arcibiskupa nijak prodlužovat. Pokud by se však vyskytly potíže s výběrem nástupce, může se velká změna na pražském arcibiskupství odehrát až napřesrok.

Autor: