Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlna smetla domy, auta i vlak

Česko

Zemětřesení v Japonsku - Otřesy zasáhly desítky měst, největší škody ale napáchala vlna tsunami

Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály. Zdaleka nejhorší škody ale napáchala vlna tsunami.

TOKIO/PRAHA Na východní pobřeží Japonska včera zaútočila vlna vysoká deset metrů. Strhávala celé domy stejně jako zaparkovaná auta, smetla a zničila rýžová pole a zanesla ulice měst a vesnic tunami trosek a bahna. Ničivou přílivovou vlnu zvedlo zemětřesení, jedno z nejsilnějších v historii země, které mělo epicentrum v moři u severovýchodního pobřeží.

Katastrofa, která zemi zasáhla v rušných odpoledních hodinách místního času, si velmi pravděpodobně vyžádala víc než 300 mrtvých, už jen s ohledem na to, že nejméně stovky lidí se pohřešují. Nepotvrzené zprávy mluví o ještě mnohem větších počtech.

Samotné zemětřesení zasáhlo desítky měst v čele s Tokiem. Ulice japonské metropole zůstávaly včera ještě dlouho po setmění plné lidí. Vlaky a veřejná doprava stály a všichni se poslušně řídili doporučením, aby zůstali, kde jsou, přestože spousta z nich měla jen jediné přání - dostat se co nejdřív domů a vyspat se z šoku, který právě utrpěli. Problém byl v tom, že nikdo nedokázal říct, jestli nedojde k dalším otřesům. Ostatně po nejsilnějším otřesu o síle 8,9 stupně Richterovy škály zasáhlo zemi dalších zhruba padesát menších otřesů, z nichž některé však dosahovaly síly až šesti stupňů Richterovy škály. Oficiální doporučení vlády proto znělo: jste-li v pořádku a v bezpečí, zůstaňte prozatím tam, kde jste. Otřesy zvedly několik přílivových vln. Ta největší, která podle odhadů dosahovala výšky až deseti metrů, doslova spláchla z povrchu město Sendaj, které leží nejblíž epicentra. Právě na tamním pobřeží bylo objeveno „mezi dvěma až třemi stovkami mrtvých těl“, jak napsala agentura Kjódó.

Vlna navíc smetla několik lodí. Svědectví se zmiňují přinejmenším o lodi se stovkou lidí na palubě, pohřešovaných z plavidel ale bude víc. Stejně tak je v prefektuře Mijagi pohřešován vlak s cestujícími, který jel na trase mezi Sendai a Išinomaki. V jiných pobřežních městech a vesnicích se naštěstí povedlo lidi evakuovat včas. Zprávy se včera zmiňovaly až o 70 tisících lidí, je však možné, že se z kritických oblastí nepovedlo evakuovat všechny. Dalších několik tisíc lidí bylo evakuováno z nejbližšího okolí jaderné elektrárny Fukušima, ve které zemětřesení poškodilo systém ochlazující reaktory.

Zničená země Práci záchranářů, které čeká prohledávání trosek, včera komplikovaly hlavně poničené silnice. „Buď je zemětřesení úplně zničilo, nebo jsou plné trosek a převrácených aut,“ líčil situaci v terénu šéf jednoho z týmů záchranářů Hiroši Sató.

Japonská vláda požádala o pomoc americkou armádu, která má na souostroví základny. Připraveny vyslat týmy jsou v případě žádosti i české humanitární organizace.

***

Otřesy v číslech

* Zemětřesení mělo sílu 8,9 stupňů Richterovy škály. Bylo to největší zemětřesení v Japonsku za posledních 140 let. * Otřesy vyvolaly vlny tsunami o výšce deset metrů. * Počet mrtvých dosáhl 300, určitě se ale ještě zvýší.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...