Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlna smetla domy, auta i vlak

Česko

Zemětřesení v Japonsku - Otřesy zasáhly desítky měst, největší škody ale napáchala vlna tsunami

Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály. Zdaleka nejhorší škody ale napáchala vlna tsunami.

TOKIO/PRAHA Na východní pobřeží Japonska včera zaútočila vlna vysoká deset metrů. Strhávala celé domy stejně jako zaparkovaná auta, smetla a zničila rýžová pole a zanesla ulice měst a vesnic tunami trosek a bahna. Ničivou přílivovou vlnu zvedlo zemětřesení, jedno z nejsilnějších v historii země, které mělo epicentrum v moři u severovýchodního pobřeží.

Katastrofa, která zemi zasáhla v rušných odpoledních hodinách místního času, si velmi pravděpodobně vyžádala víc než 300 mrtvých, už jen s ohledem na to, že nejméně stovky lidí se pohřešují. Nepotvrzené zprávy mluví o ještě mnohem větších počtech.

Samotné zemětřesení zasáhlo desítky měst v čele s Tokiem. Ulice japonské metropole zůstávaly včera ještě dlouho po setmění plné lidí. Vlaky a veřejná doprava stály a všichni se poslušně řídili doporučením, aby zůstali, kde jsou, přestože spousta z nich měla jen jediné přání - dostat se co nejdřív domů a vyspat se z šoku, který právě utrpěli. Problém byl v tom, že nikdo nedokázal říct, jestli nedojde k dalším otřesům. Ostatně po nejsilnějším otřesu o síle 8,9 stupně Richterovy škály zasáhlo zemi dalších zhruba padesát menších otřesů, z nichž některé však dosahovaly síly až šesti stupňů Richterovy škály. Oficiální doporučení vlády proto znělo: jste-li v pořádku a v bezpečí, zůstaňte prozatím tam, kde jste. Otřesy zvedly několik přílivových vln. Ta největší, která podle odhadů dosahovala výšky až deseti metrů, doslova spláchla z povrchu město Sendaj, které leží nejblíž epicentra. Právě na tamním pobřeží bylo objeveno „mezi dvěma až třemi stovkami mrtvých těl“, jak napsala agentura Kjódó.

Vlna navíc smetla několik lodí. Svědectví se zmiňují přinejmenším o lodi se stovkou lidí na palubě, pohřešovaných z plavidel ale bude víc. Stejně tak je v prefektuře Mijagi pohřešován vlak s cestujícími, který jel na trase mezi Sendai a Išinomaki. V jiných pobřežních městech a vesnicích se naštěstí povedlo lidi evakuovat včas. Zprávy se včera zmiňovaly až o 70 tisících lidí, je však možné, že se z kritických oblastí nepovedlo evakuovat všechny. Dalších několik tisíc lidí bylo evakuováno z nejbližšího okolí jaderné elektrárny Fukušima, ve které zemětřesení poškodilo systém ochlazující reaktory.

Zničená země Práci záchranářů, které čeká prohledávání trosek, včera komplikovaly hlavně poničené silnice. „Buď je zemětřesení úplně zničilo, nebo jsou plné trosek a převrácených aut,“ líčil situaci v terénu šéf jednoho z týmů záchranářů Hiroši Sató.

Japonská vláda požádala o pomoc americkou armádu, která má na souostroví základny. Připraveny vyslat týmy jsou v případě žádosti i české humanitární organizace.

***

Otřesy v číslech

* Zemětřesení mělo sílu 8,9 stupňů Richterovy škály. Bylo to největší zemětřesení v Japonsku za posledních 140 let. * Otřesy vyvolaly vlny tsunami o výšce deset metrů. * Počet mrtvých dosáhl 300, určitě se ale ještě zvýší.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...