Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vltava bude kulminovat později, voda zaplavuje Strakonickou, Modřany i zoo

Náplavka u Rašínova nábřeží pod vodou pohledem od Palackého mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náplavka u Rašínova nábřeží pod vodou pohledem od Palackého mostu. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Hladiny řek na jihu a západě Čech začaly klesat. Vltava v Praze bude kulminovat v odpoledních hodinách. Na zhruba padesátce míst stále platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, ale extrémní stupeň ohrožení už byl na všech místech odvolán. V Praze a na Ústecku byly evakuovány stovky lidí.

Povodně mají zatím tři oběti, čtvrtou by mohl být muž, jehož tělo záchranáři vylovili v neděli večer v Trutnově z řeky Úpy. Vláda na nedělním mimořádném zasedání vyhlásila pro všechny české kraje s výjimkou Pardubického stav nouze.

On-line reportáž sledujte podrobně zde:

V zaplavených oblastech bylo nasazeno přes 14 tisíc hasičů. Vedle Středočeského kraje a Prahy nejčastěji zasahovali i v Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Při práci se soustředili nejen na varování, evakuaci a záchranu obyvatel, ale i na stavbu protipovodňových hrází a čerpání vody ze zatopených míst.

Hasiči v oblastech zasažených povodněmi v neděli a v noci na dnešek evakuovali celkem 2695 lidí, zhruba polovina z nich byla ve Středočeském kraji. Na 200 lidí hasiči před velkou vodou zachránili, nejvíce jich bylo v Praze.

Prší v celém Česku

Prakticky na celém území České republiky v současné chvíli prší. V pondělí bude většinou zataženo, od severu s občasným deštěm nebo přeháňkami. Večer od severu očekávají meteorologové ustávání srážek. Řekla to meteoroložka Jana Hujsová z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

 "Nejvyšší denní teploty budou devět až 13 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 13 až 17 stupňů Celsia," řekla Hujsová. Teplota v 1000 metrech na horách bude kolem 12 stupňů Celsia, na Šumavě a Krušných horách kolem sedmi stupni Celsia.

Vanout bude mírný severozápadní vítr o rychlosti tři až sedm m/s. Denní srážky by se podle odhadu meteorologů měly pohybovat okolo 15 až 20 milimetrů.

Vltava v Praze bude kulminovat v odpoledních hodinách, protože Berounka. Korytem řeky protéká 2840 metrů krychlových vody za sekundu, normální průtok je 149. Řekla to mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. "Berounka totiž stále stoupá a ještě nekulminovala a nedá se odhadnout, kdy se tak stane," řekla zhruba v
6:00 Pohůnková.

Pražskou zoo zalévá voda

Jižní část pražské zoologické zahrady v Tróji zalila voda. Všechna ohrožená zvířata jsou evakuována, zbývá přestěhovat pouze některé ptáky. Řekl to ředitel zoo Miroslav Bobek. Právě dolní část zoo byla zničena při katastrofálních povodních v srpnu 2002.

Povodeň tehdy nepřežilo 14 savců a 135 ptáků, utracena musela být řada zvířat. Pracovníci zahrady tehdy evakuovali 1010 zvířat.

"Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Evakuace tapíra

Evakuace tapíra

Podle Pohůnkové už má kulminační bod za sebou Sázava a až na výjimky většina toků na horní Vltavě v jižních Čechách.

"Nyní je pro Prahu nejdůležitější situace právě na Berounce. Situace ale může být za hodinu úplně jiná," řekla mluvčí. Povodí Vltavy se bude snažit uržet průtok Vltavy v Praze na maximálně 2800 kubíků za vteřinu.

Podle situace na Berounce pak bude povodí regulovat i odpouštění na vltavské kaskádě. Protipovodňové bariéry v Praze jsou postaveny do výšky, aby zvládly průtok 3250 kubíků vody za vteřinu.

Zbraslav a Modřany evakuují

V Praze opouštějí své domovy stovky obyvatel části čtvrtí Modřany a Zbraslav, hasiči dokonce museli některé odvézt na člunech. Ve dvou případech, v Lahovicích a Velké Chuchli, zachraňoval lidi i vrtulník.

Radnice Prahy 12 v noci na pondělí začala evakuovat obyvatele v okolí Obchodního náměstí v Modřanech. Kolik lidí bude přesně evakuováno, zatím není jasné, řada lidí totiž opustila své domovy již v průběhu nedělního večera, řekl tajemník úřadu městské části Praha 12 Martin Roth.

Voda se na Obchodní náměstí v pražských Modřanech dostala z kanálu. "Teče sem voda z celé Prahy, momentálně to s Vltavou nemá moc společného, řekl reprtérovi serveru Lidovky.cz hlídkující policista.

Již předtím začala evakuace ve Zbraslavi. Radnice tu bojuje s nefunkčními protipovodňovými opatřeními. Pokud zábrany nevydrží, domovy bude muset opustit až 250 lidí. "Provádíme záchranu asi 20 lidí v tržnici Lipence v ulici K Radotínu, evakuujeme je pomocí člunů. Na Zbraslavi jsme zachránili pět lidí pomocí žebříku, dalších 19 jsme evakuovali z ulice Žitavského," oznámila mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Na fotogalerii se podívejte zde

Velká voda v Praze na Kampě ve 12:00 a 18:30

Letečtí záchranáři hasičů také museli zasahovat, od půlnoci vzlétli dvakrát. "Zachránili dvě osoby. Jednou to bylo ve Velké Chuchli ve Strakonické ulici a podruhé v Lahovicích v ulici K Sádkám, kde byla žena na střeše maringotky," doplnila.

Ve Zbraslavi začala přibližně v 1:30 evakuace od okolí ulic Spojařů a U loděnice směrem k mostu Závodu míru, oznámil starosta Zbraslavi Aleš Háněl. Voda se podle něj za zábrany dostává kanalizací. "Bojujeme s nefunkčními ventily, vozíme sem tedy všechna čerpadla a snažíme se, aby velká voda měla co nejmenší dopad," řekl Háněl.

Začalo se stavět pozdě?

Do školní tělocvičny, kde radnice zřídila evakuační centrum, se uchýlilo 30 lidí. "Další odjeli po vlastní ose," řekl Háněl s tím, že pokud by Zbraslavští velké vodě neodolali, své domovy by muselo opustit až 250 lidí. Voda se podle něj kanalizací dostala za postavené protipovodňové bariéry. Zaplavování "naštěstí" zřejmě bude proto postupovat pomalu.

"Nikdo neví, jak rychle bude voda trubkami proudit," poznamenal starosta. Po 08:00 řekli představitelé radnice, že se situace příliš nezměnila, ale aspoň se navzdory technickým problémům podařilo zprovoznit čerpadla.

Jedna z obyvatelek Zbraslavi v ČT řekla, že město začalo stavět protipovodňové zábrany pozdě. Vedení krizového štábu to popírá, s výstavbou je prý naopak v předstihu před vodou.

Už dříve byly evakuovány Lahovice, Lahovičky a Závist, které pod Zbraslav administrativně spadají. Ty protipovodňové zábrany nechránily. V evakuačním centru Prahy 12 je zhruba padesátka lidí.

"Voda se tady valí z kanalizace. Kolik lidí bude celkem evakuováno, v tuto chvíli nelze říct. Policisté nyní projíždějí ulice a kontrolují domy," řekl Roth. Podle jeho informací k 08:30 radnice zatím evakuaci obyvatel z dalších míst nechystá.

Smíchov je zatím v suchu

Evakuace se zatím vyhnula Praze 5. Obyvatele Smíchova bude radnice evakuovat až při průtoku 3000 m³/s. "Vyzýváme občany k zachování připravenosti k případné evakuaci, nicméně podle prognózy meteorologů a informací z protipovodňového štábu by k evakuaci nemuselo dojít. Záleží ale samozřejmě na konkrétní úrovni průtoku vodních toků," sdělil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (ÚNP).

Metro nejezdí, Strakonická je zavřená

Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici. Silnice, která je hlavní spojnicí mezi Prahou, Příbramí a dále jihem Čech, musela být uzavřena. "Komunikace je uzavřena v úseku mezi Pražským okruhem a Jižní spojkou, a to v obou směrech," řekl dispečer.

Výrazné změny v pražské dopravě působí nynější povodeň. Kvůli záplavám je omezen provoz metra v centru metropole. V průběhu noci byly také uzavřeny některé ulice. Metro na trase A do odvolání nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum. Omezen bude i provoz tramvajových linek. Za linky A a B v uzavřených úsecích nasazeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!