14. srpna 2017 18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vltava se v Praze zbarvila do ruda. Skupina protestovala kvůli Mánesu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Červeně zbarvená řeka Vltava u pražského nábřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červeně zbarvená řeka Vltava u pražského nábřeží. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Vltava v centru Prahy u budovy Mánesa se v pondělí zbarvila do ruda. Dva mladíci vlili do řeky barvu, která nebyla nebezpečná a postupně se rozpustila, řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Záležitostí se zabývají i policisté, uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. K akci se přihlásila na své facebookové stránce umělecká skupina Bolt958, která kritizuje využívání výstavní síně Mánes k akcím nesouvisejícím s uměním.

14.srpna 2017 v 18:12, příspěvek archivován: 14.srpna 2017 v 18:47

Na Masarykově nábřeží zasahují hasiči-chemici. Na hladině Vltavy je červená barva. PČR zjišťuje její původ.

14.srpna 2017 v 18:39, příspěvek archivován: 14.srpna 2017 v 18:47

Analyzovaná látka není v databázi NL, pravděpodobně se jedná o anorganický pigment do barev. Látka se rozpustila, nebezpečí nehrozí.

Hladina řeky u Masarykova nábřeží u Mánesa pozdě odpoledne dostala sytě červenou barvu. „Naši chemici tam udělali rychlý rozbor. Zjistili, že ta látka není v databázi nebezpečných látek, a že by tedy neměla být životnímu prostředí nebezpečná,“ uvedl Kavka. Podle prvních analýz hasičů se dostala do Vltavy vodou ředitelná barva, která se v řece postupně rozpustila.

Červeně zbarvená řeka Vltava u pražského nábřeží.
Červeně zbarvená řeka Vltava u pražského nábřeží.

Česká televize upozornila, že se k akci přihlásila skupina Bolt958. Na sociální síti zveřejnili členové skupiny fotografie ukazující, jak z budovy Mánesa nalévají barvu do vody. „Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy PlayStation, Ferrari anebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou,“ napsala skupina na facebooku. Akcí chce Bolt958 podle svého vyjádření vyvolat debaty o využití Mánesa.

Budovu s výstavní síní nechal koncem 20. let 20. století postavit Spolek výtvarných umělců Mánes, jehož prvním předsedou byl malíř Mikoláš Aleš.

Nyní budovu provozuje Nadace českého výtvarného umění, které památku přiřkly po letech sporů soudy. Neuznaly nástupnictví spolku Mánes, který obnovil svou činnost po roce 1989.

Nadace čelila v minulých letech kritice části výtvarné obce, že s výtvarnou scénou nekomunikuje, nehospodárně nakládá se svým majetkem, její správní rada není volena transparentně a nenechá mezi sebe vstoupit zástupce mladší generace výtvarníků.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse