3. června 2013 13:24, aktualizováno  17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vltava v Praze jen tak neklesne, metro zůstane zatím zavřeno

Palmovku a část Libně ohrožuje říčka Rokytka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palmovku a část Libně ohrožuje říčka Rokytka. | foto: MAFRA - Petr Topič

Vltavská kaskáda je zcela zaplněna vodou a už nemůže zachytit žádnou vodu. Proto se nyní také nedá nijak regulovat. Dobrou zprávou však je, že že už by nemělo tolik pršet a přítok do přehrad by už se neměl zvětšovat. Přesto krizové štáby nevylučují další evakuace postižených osob.


Relativně dobré zprávy se však týkají jen oblastí na jih od Prahy. V samotném hlavním městě a severně od něj však zůstává situce kritická. Vltava v Praze by už neměla o mnoho více stoupat, ale otázkou je nakolik zůstanou pevné protipovodňové bariéry a zda se voda nedostane za ně například kanály, jako se tak stalo například v Modřanech.

Podle odpoledních zpráv bude Vltava v hlavním městě kulminovat v úterý nad ránem. Nejvyšší průtok zaznamená krátce poté, co svého vrcholu dosáhne Berounka, která se do ní vlévá.

Okolo patnácté hodiny byla vyhlášena evakuace v Terezíně, připraveni na případné opuštění ohrožených domů museli být také v pražském Karlíně či na Smíchově.

Celou on-line reportáž najdete ZDE

Problémy v Praze dělaly některé menší toky. Kvůli Rokytce jsou ohroženy především ulice v dolní Libni, kde žije asi 1500 lidí. Botič v neděli zaplavil část Hostivaře či Záběhlic. Podle Prahy 12 hrozí vylití Libušského potoka. Na pražském magistrátu se pravidelně schází krizový štáb. Podle pověřeného primátora se podařilo zábrany kolem Vltavy postavit za zhruba dvanáct až patnáct hodin, místo standardních 48 hodin

Meteorologové očekávají také další výrazný vzestup hladiny na soutoku Labe s Vltavou. Ve středních Čechách bylo kvůli záplavám evakuováno už více než 1150 lidí. Povodeň v kraji uzavřela také 100 silnic.

V Mělníku na Labi byl dopoledne průtok zhruba 2200 metrů krychlových za vteřinu. "V průběhu následujících dvou dnů by řeka měla kulminovat minimálně na 3500 metrů krychlových za vteřinu. V těchto okamžicích v Mělníku pokračuje stavba protipovodňových hrází, zavírají se vrata do přístavu, je vypínán plyn v místech, kde se očekává zaplavení," uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Meteorologové vydali hlášení, že během dneška dojde na soutoku Labe s Vltavou k výraznému vzestupu hladin obou řek v důsledku dotékání vody z horních částí povodí. Několik desítek lidí už muselo opustit lokalitu Rybáře v Mělníku. Také na dalších řekách v kraji je situace vážná. Na Berounce, Sázavě a dolní Vltavě stále platí třetí stupeň povodňové aktivy.

Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru. Původní odhady kulminaci situovaly asi o 30 centimetrů níž. Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy měla 1196 centimetrů. "Podle aktuální předpovědi by mělo Labe o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by měla hladina být na úrovni 10,6 metru a kulminace se předpokládá během dne ve výši přibližně 10,8 metru," sdělila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Metro se zatím nerozjede

Metro v centrální části města nejezdí už od nedělní 23. hodiny. Podle posledních informací se možná pod Vltavu nevydá několik dnů. Potvrdil to ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek. Hladina Vltavy totiž nemá v nadcházejících hodinách výrazněji klesat. Uzavírka metra působí velké potíže v dopravě. Metro na trase A do nejede v úsecích Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum. Omezen je i provoz tramvajových linek. Neprůjezdná je trať v Braníku.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ – Schéma uzavírek pražské hromadné dopravy platné k 14:00.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ – Schéma uzavírek pražské hromadné dopravy platné k 14:00.

aniMiloslav Janík, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?