4. června 2013 9:16, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vltavská kaskáda snížila odtok. Ústí to moc nepomůže, míní šéf povodí

Hasič sleduje přetékající hladinu vody u protipovodňové hráze v Hoříně na Mělnicku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasič sleduje přetékající hladinu vody u protipovodňové hráze v Hoříně na Mělnicku. | foto: Michal Sváček, MAFRA

KRALUPY NAD VLTAVOU Odtok z Vltavské kaskády byl po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu, potvrdila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Snížení odtoku má podle záměru ministra Petra Bendla před zaplavením ochránit Ústí nad Labem. O snížení žádaly Kralupy nad Vltavou.

Za současného odtoku, který v Praze na Vltavě představuje zhruba 3000 metrů krychlových za sekundu, podle ministerstva hrozí, že voda překoná ústecké protipovodňové zábrany a zatopí prakticky celé město, uvedlo ministerstvo zemědělství. "Společně s Povodím Vltavy hledáme způsob, jak odtok snižovat dál, aby se Ústečtí nemuseli obávat, že voda z Labe přeteče přes protipovodňové stěny," řekl Bendl.

Podrobnou on-line reportáž sledujte zde:

Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka by snížení odtoku vody z Vltavské kaskády mohlo pomoci Mělníku. V Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Bendl prý zvažuje, že by nařídil snížit odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu.

"Určitý vliv to mít bude. Voda sice vystoupí na určitou úroveň, ale určitě nám to pomůže. Kulminaci to ale výrazně neovlivní," řekl Zídek. Podle něj snížení odtoku nebude hrát velkou roli v Ústí nad Labem, pomůže ale v Mělníku. "Výsledek bude, že protipovodňová opatření Mělník, kde by došlo k havarijnímu znečištění Labe, udržíme na současném průtoku stoleté vody," řekl Zídek. 

Klíčové údaje o povodni

  • Hladina Labe se bude podle meteorologů ještě zvedat, Vltava a Berounka už ale kulminovaly a v nejbližší době se jejich průtok nebude výrazně zvyšovat. Nejvyšší povodňový stupeň platí na více než 40 místech, nejvíce jich je na jihu Čech.
  • Srážky by měly v Čechách ale ustávat a přesunou se na Moravu.
  • Povodně si už vyžádaly zřejmě osm životů a hasiči do rána od počátku povodní evakuovali na 8000 lidí.
  • Tisíce domácností ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze dál zůstávají bez dodávek elektřiny a v evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.
  • Povodně ovlivňují i provoz na železnici a silnici. Osm železničních úseků bylo ráno zcela uzavřeno, v dalších místech vlaky jezdí se zpožděním nebo odklonem a 123 úseků silnic bylo neprůjezdných.
  • Pojišťovny zatím zaznamenaly v souvislosti s povodněmi škody v řádu stovek milionů korun.

Pohůnková ve 12:45 řekla, že ve 12:00 odtékalo z vodní nádrže Orlík 1600 metrů krychlových vody za vteřinu, ve 12:30 to bylo 1500 kubíků.

Snížit odtok z kaskády umožňují mimo klesající hladiny přítoků Vltavy a skutečnost, že v jižních a středních Čechách přestalo pršet.

V Ústí nad Labem voda dosahuje odbavovacích prostor na hlavním nádraží. Cestující proto budou nastupovat a vystupovat ze západního nádraží. Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11, 5 metru, to je o 40 cm méně než v roce 2002. Kulminace má přijít až ve středu večer.

O snížení odtoku z přehrad žádaly ráno Kralupy n. Vltavou. Další zvyšování průtoku by ve městě ohrozilo životy a způsobilo další škody. Řekl to starosta města Petr Holeček.

"Velmi nás rozladilo, že Vltavská kaskáda začala více a více vypouštět a my v Kralupech teď cítíme každý centimetr. Další zvyšování vodního toku Vltavy způsobí v Kralupech nejenom materiální škody, ale významně ohrozí lidské životy v zaplavených územích," řekl Holeček.

Žádal, aby byl průtok snížen z 3250 metrů krychlových na 2800 metrů krychlových v Chuchli, což v Kralupech pořád znamená padesátiletou vodu. Voda v Kralupech po půlnoci stoupla asi o 30 centimetrů a rozlila se po městě.

O evakuaci v Kralupech čtěte více zde:

Zasáhla i nádraží a hlavní pěší tepny. Všechny ulice v centru města jsou zalité vodou. Evakuována jsou ve městě dvě sídliště, nemocnice, domov pro seniory a několik ulic. Dopoledne by měla Vltava v Kralupech kulminovat.

Kralupy v pondělí policie uzavřela, do města mohou vjet už jen obyvatelé a jejich příbuzní, kteří jim pomáhají s evakuací. Obyvatelům Kralup bylo poskytnuto náhradní ubytování na zimním stadionu, v internátu učiliště, ve školách nebo v přilehlých obcích, které nabídly svá ubytovací zařízení. Vyskytl se tam už i případ rabovaní. Třetí povodňový stupeň stále platí na devíti místech v kraji.

Hasiči v noci ve středních Čechách evakuovali 668 lidí. Voda z protrženého rybníku na Nymbursku vytekla do polí, obce byly zasaženy částečně.

Lidovky.cz, ČTK