Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vltavská kaskáda snižuje odtok, hladina Vltavy v Praze klesá

Česko

  13:40
KRÁLŮV DVŮR - Povodí Vltavy snižuje odtok Vltavské kaskády, která už nyní má dostatek volného prostoru pro případ dalších povodní. Snižuje se kvůli tomu i průtok řeky v Praze Chuchli, který má z ranních 2200 metrů krychlových za sekundu klesnout pod 2000 kubíků. V Králově Dvoře na Berounsku to při setkání se starosty řekli ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a zástupce Povodí Vltavy Jiří Pechar. Podle údajů ČHMÚ v poledne průtok Vltavy v Praze klesl na 1970 metrů krychlových za vteřinu.

Upouštění přehrady Orlík. foto: Jana Beranová

"Dosáhli jsme zase spodní hladiny možné retence tak, aby kaskáda byla případně připravena na další dešťové přeháňky," uvedl Bendl. Podle Pechara už je volný retenční prostor ve vodní nádrži Orlík, která se však bude nejspíš do soboty dál odpouštět.

"To by měl dosáhnout kóty, která je ve vztahu k současným předpovědím vyhodnocena jako optimální," dodal Pechar.

Množství vypouštěné vody

Odpouštění Vltavské kaskády se při nynějších povodních stalo jedním z diskutovaných témat. Někteří starostové zaplavených obcí si například stěžovali, že kaskáda vypouštěla víc vody, než se předpokládalo. Některým kritikům také vadilo to, že se vypouštěním nezačalo mnohem dříve, aby tam byl větší prostor pro zadržení velké vody. Podle Bendla se ale postupovalo správně. "Jsem připraven doložit, že to tak není, černé na bílém," prohlásil dnes k výtkám Bendl.

ČTĚTE TAKÉ:

Kaskáda podle Bendla využila maximální možnost své retence při velkém množství vody, které přišlo během krátké doby. Nejhorší je prý situace, kdy je vody tolik, že již není možné řídit odtok z vodních děl. To se podle ministra stalo při záplavách v roce 2002, nikoli však letos. Správců povodí i meteorologů se dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

FOTOGALERIE: Lidé začali uklízet spoušť

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)
Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!