Vedení NK nyní čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu, aby mohlo pokračovat v jednáních o zahájení stavby. Pokud se spory okolo nové knihovny vyřeší, vypracuje se ještě letos podrobná studie, která se detailně zpracuje do projektu pro stavební povolení.

Architektura budovy představuje podle Stoklasové třírozměrný prostor, který se vizuálně jako by vznáší nad pódiem. Okraje pódia budou v některých místech vyvýšeny a šikmé plochy pokryje zrcadlová nerezová ocel. Budova se v osmi bodech "jako by lehce" dotkne země. Do okolní zeleně je zasazena tak, že nepřesahuje úroveň stromů.
Prostor tzv. pódia z neleštěného bílého mramoru bude mimo jiné sloužit parkovišti, nakládání, vykládání a skladování materiálu i centrálnímu datovému úložišti Národní digitální knihovny. Borovice, břečťan, balvany a tekoucí voda vytvoří atmosféru zahrady. Prostorem vyklenutým nad pódiem bude takzvaná ulice, na pódium a park se přímo napojí pomocí ramp a schodišť. Bude hlavním architektonickým prvkem, který propojí vnitřní a vnější prostor budovy.
Zpřístupněna bude i mimo otevírací dobu knihovny, naváže na restaurace, relaxační zóny, knihkupectví a další zázemí důležitá pro provoz knihovny. Strop i podlaha budou vyrobeny z materiálů tlumících hluk. Výhled do budovy umožní i panoramatické výtahy.
Ve studijní zóně s volným výběrem se plánuje využití takzvaných chytrých regálů, které díky speciálním technologiím identifikují chybně založené dokumenty a šetří knihovnické kapacity. Ve specializovaných, tichých studovnách si přijdou na své čtenáři věnující se badatelské práci. Mimořádným bezpečnostním opatřením bude podléhat "srdce" knihovny, tedy národní konzervační fondy. V podzemním skladu je bude obsluhovat jeřáb.

Národní knihovna nyní připravila na podnět památkářů nové vizualizace návrhu "chobotnice". Podle Stoklasové by měly zabránit spekulacím o výšce budovy a umístění do exteriéru. "Vizualizace se připravovaly s jeřábem, který jsme postavili na místě. Nelze tedy zpochybnit, že je to zmanipulováno," řekla Stoklasová.