Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vnitro čeká s vydáním zprávy o extremismu. SPD je občas radikálnější než extremisté, píše se v ní

Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Zpravidla vychází ve druhé polovině května, v letošním roce se však zveřejnění výroční zprávy ministerstva vnitra o extremismu značně opozdí. Podle serveru Aktuálně.cz, jenž má dokument k dispozici, čeká na schválení ministra Lubomíra Metnara (ANO). Důvodem by mohla být i skutečnost, že se zpráva kriticky vyjadřuje k SPD. Hnutí Tomia Okamury je považováno za jednu z možných vládních variant, kdyby nevyšla koalice ANO s ČSSD.

V dosud nezveřejněné zprávě, která mapuje aktivity extremistů v předchozím roce, je podle Aktuálně.cz věnována SPD strana a půl.

„Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory,“ píše se ve zprávě o čtvrté nejsilnější partaji v Poslanecké sněmovně, kterou v podzimních volbách volilo přes půl milionu občanů.

„V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran,“ stojí dokumentu dále.

Pro připomenutí: například bývalý tajemník hnutí Jaroslav Staník v listopadu v Poslanecké sněmovně údajně posílal menšiny do plynu, za což jej policie stíhá, lídr SPD Tomio Okamura či poslanec Miroslav Rozner zase zpochybňovali existenci koncentračního tábora pro Romy v Letech.

Za zpožděné vydání zprávy údajně může skutečnost, že ji stále nepodepsal ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Podle jeho slov musí být „vyprecizovaná“, k čemu prý na příštích dvou vládách s velkou pravděpodobností nedojde.

Teprve až poté, co ministr zprávu odsouhlasí, postoupí do připomínkového řízení (obvykle trvá 15 až 20 pracovních dní) a následně ke schválení vládě. Nejspíš tak nebude zveřejněna dříve jak ve druhé polovině června.

Příznivec „terorista“

Tou dobou už bude známo, zdali si sociální demokracie v celostátním referendu odhlasuje, jestli půjde do vlády s hnutím ANO, jak upozorňuje Aktuálně.cz. Pokud by se tak nestalo, ANO by muselo zvážit jiné možnosti, mimo jiné třeba i spolupráci s SPD, s nímž už mnohokrát ve sněmovně společně hlasovalo. I proto by nebylo dobré si SPD znesvářit.

Ministr Metnar připouští, že se zpráva o Okamurově hnutí zmiňuje. Odmítá ovšem, že by zpráva z tohoto důvodu nebyla dosud zveřejněna. „Ne. To je spekulace. Nemůže to být problém, neboť jsou na hodnocení kritéria a pravidla. Chceme mít zprávu vyprecizovanou. Jestli bude o týden dříve, nebo později, nehraje roli,“ řekl šéf resortu vnitra Aktuálně.cz. Zmiňovaný server tuto argumentaci ovšem opírá o výpovědi „čtyř vysoce důvěryhodných zdrojů z vnitra“.

Sympatizantem SPD je mimo jiné i důchodce, který loni způsobil srážky dvou vlaků se stromy. Sedmdesátiletý J.B. z Bakova nad Jizerou, který hnutí Tomia Okamury veřejně propagoval a od loňského června do podzimních sněmovních voleb ho dokonce podpořil zhruba 12 tisíci korunami, chtěl údajně podnítit nenávist společnosti vůči muslimům. V případě uznání viny mu hrozí doživotní trest.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!