Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vnitro nemá koncepci pořizování vybavení pro hasiče, tvrdí NKÚ

Hasiči (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo vnitra nemá koncepci nákupu vybavení a výstavby zázemí pro hasiče, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo často měnilo objem a dobu trvání investičních programů, ukázala kontrola čtyř z nich, sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontrolní úřad prověřoval peníze vynaložené v letech 2009 až 2013. „Například u jednoho z kontrolovaných programů byl původní rozpočet třikrát upraven a program prodloužen z roku 2014 do roku 2017. Peněžní prostředky byly přitom nejdříve dvakrát navýšeny o celkem 1,8 miliardy korun a pak sníženy o 450,8 milionu korun,“ uvedla mluvčí.

Podle NKÚ se sice v rámci investičních programů pořizovaly hasičské stanice a technika, dokumentace ale neobsahovala cíle programů a způsoby jejich dosažení. „Není proto zřejmé, do jaké míry jednotlivé programy přispěly ke zlepšení vybavenosti Hasičského záchranného sboru ČR (HZS).

Nové stanice

Dokumentace programů se podle Málkové naopak upravovala tak, aby odpovídala skutečnosti. Investiční program Reprodukce majetku HZS tak počítal do konce roku 2011 se stavbou 13 nových hasičských stanic, v lednu 2012 byl ovšem jejich počet snížen na dvě. „Tato výrazná změna nebyla nijak zdůvodněna. V programu nebyla určena místa plánované výstavby stanic a odhad jejich jednotkové ceny se lišil od skutečnosti.“ doplnil NKÚ.

Kontrola 37 konkrétních investic do pořízení movitého a nemovitého majetku za víc než 636 milionů korun podle NKÚ odhalila jediné vážnější pochybení. Pražští hasiči při stavbě stanice v Modřanech porušili rozpočtovou kázeň ve výši 300.000 korun, když uhradili fakturu dříve, než předpokládala smlouva. Za inženýrskou činnost spojenou se získáním stavebního povolení zaplatili dřív, než bylo povolení vydáno.

Menší nedostatky našel NKÚ při rekonstrukci Víceúčelového zařízení ve Zbirohu. „Ministerstvo vnitra v tomto případě například rozdělilo investiční akci na tři samostatné etapy, které pak byly zadávány v jednodušších a méně transparentních typech řízení,“ podotkla mluvčí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Kácení lesa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Kácení lesa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Kácení lesa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.