Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vnitro nemá koncepci pořizování vybavení pro hasiče, tvrdí NKÚ

Česko

  8:55
PRAHA - Ministerstvo vnitra nemá koncepci nákupu vybavení a výstavby zázemí pro hasiče, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo často měnilo objem a dobu trvání investičních programů, ukázala kontrola čtyř z nich, sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková.
Hasiči (ilustrační foto)

Hasiči (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Kontrolní úřad prověřoval peníze vynaložené v letech 2009 až 2013. „Například u jednoho z kontrolovaných programů byl původní rozpočet třikrát upraven a program prodloužen z roku 2014 do roku 2017. Peněžní prostředky byly přitom nejdříve dvakrát navýšeny o celkem 1,8 miliardy korun a pak sníženy o 450,8 milionu korun,“ uvedla mluvčí.

Podle NKÚ se sice v rámci investičních programů pořizovaly hasičské stanice a technika, dokumentace ale neobsahovala cíle programů a způsoby jejich dosažení. „Není proto zřejmé, do jaké míry jednotlivé programy přispěly ke zlepšení vybavenosti Hasičského záchranného sboru ČR (HZS).

Nové stanice

Dokumentace programů se podle Málkové naopak upravovala tak, aby odpovídala skutečnosti. Investiční program Reprodukce majetku HZS tak počítal do konce roku 2011 se stavbou 13 nových hasičských stanic, v lednu 2012 byl ovšem jejich počet snížen na dvě. „Tato výrazná změna nebyla nijak zdůvodněna. V programu nebyla určena místa plánované výstavby stanic a odhad jejich jednotkové ceny se lišil od skutečnosti.“ doplnil NKÚ.

Kontrola 37 konkrétních investic do pořízení movitého a nemovitého majetku za víc než 636 milionů korun podle NKÚ odhalila jediné vážnější pochybení. Pražští hasiči při stavbě stanice v Modřanech porušili rozpočtovou kázeň ve výši 300.000 korun, když uhradili fakturu dříve, než předpokládala smlouva. Za inženýrskou činnost spojenou se získáním stavebního povolení zaplatili dřív, než bylo povolení vydáno.

Menší nedostatky našel NKÚ při rekonstrukci Víceúčelového zařízení ve Zbirohu. „Ministerstvo vnitra v tomto případě například rozdělilo investiční akci na tři samostatné etapy, které pak byly zadávány v jednodušších a méně transparentních typech řízení,“ podotkla mluvčí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!