Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Odbory zuří. Jejich účast v senátu, který rozhodne o Červíčkovi, Pecina zamítl

Česko

  6:00
PRAHA - Spor policejních odborů s ministrem vnitra Martinem Pecinou kvůli dvojvládí u policie pokračuje. Důvodem je tentokrát správní řízení, které má přezkoumat jmenování Martina Červíčka prezidentem. Odbory chtěly v rozhodčím senátu svého člena, ale ministr žádost zamítl. Podle odborů porušil zákon. Vnitro oponuje, že žádost byla formálně v nepořádku.

Senát ministerské poradní komise ustanovil kvůli napjaté situaci u policie ministr Pecina. Poprvé zasedne už tento čtvrtek. Rozhodovat bude o oprávněnosti jmenování Červíčka do funkce policejního prezidenta, který je nyní v čele policie spolu s Petrem Lessym. Toho vrátil ministr zpět do funkce začátkem prosince.

Odbory vs. Pecina

  • Odbory chtějí odvolání Peciny. VÍCE ČTĚTE ZDE
  • Odbory sepisují trestní oznámení na Pecinu. VÍCE ČTĚTE ZDE

V rozhodčím senátu chce mít svého zástupce i Nezávislý odborový svaz (NOS), který otevřeně vystupuje na podporu Červíčka. "V případě, že o to požádáme, jsou povinni nás do senátu doplnit," řekl serveru Lidovky.cz předseda svazu Milan Štěpánek.

Zmatky kolem žádosti

Avšak žádost, která doputovala na stůl ministra Peciny, vyslyšena nebyla. Podle vnitra oprávněně. "Pokud chce být zástupce NOS členem senátu, tak musí pan Štěpánek nebo někdo jiný napsat dopis, poslat ho ministrovi a požádat o to. Nemůže tak činit osoba třetí," vysvětlil mluvčí rezortu Pavel Novák.

Šéf policejních odborářů Milan Štěpánek

Podle něj tato podmínka splněna nebyla. Žádost totiž zaslal advokát Josef Kopřiva, který zastupuje Martina Červíčka. "Právní zástupce jednoho člověka nemůže žádat o účast třetích osob na jednání. Je to formální záležitost," doplnil mluvčí.

Jenže podle šéfa odborů Štěpánka je toto odůvodnění nesmyslné. Červíček totiž členem odborového svazu je a Kopřiva vystupuje jako jeho zmocněnec. "Jestliže pan Červíček coby náš člen požádá o to, aby byl senát doplněn o někoho z odborů, tak na to má nárok. Jestliže ho v tomto řízení zastupuje advokát, tak veškeré jeho kroky neznamenají, že o to žádá advokát, ale že to žádá člověk, který ho zmocnil. To jsou základní právní věci, které je na vnitru asi minuly," reagoval Štěpánek.  

"Na konci žádosti o doplnění senátu bylo uvedeno mé jméno hned vedle jména mého klienta Martina Červíčka," potvrdil pro Lidovky.cz Kopřiva.

Pozvánka na čtvrtek

Ministerstvo vnitra ale zdůraznilo, že zástupce všech tří policejních odborových svazů na čtvrtek pozvalo. Podle Štěpánka je ale tato pozvánka jen gestem a odboráři fakticky žádný vliv mít nebudou. Nebudou totiž členy senátu, nebudou se tak moci podle něj jednání účastnit. "Jednání senátu poradní komise je totiž neveřejné. Nelze, aby se ho zúčastnili zástupci odborových svazů. Mohou u něj být jen členové komise a samozřejmě osoby, se kterými se řízení vede," uvedl Štěpánek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Takže nevím, proč nás tam zvou. Ale rozhodně to není nic, co by mělo punc oficiality nebo legality, protože správní řízení s panem Červíčkem je neveřejné," dodal šéf Nezávislého odborového svazu, který sdružuje na 8500 policistů.

Ministr Pecina si od správního řízení slibuje, že vyřeší nastalé policejní dvojvládí. Když vrátil do funkce Lessyho, předpokládal, že se Červíček funkce vzdá. Ten to ale odmítl a zdůraznil, že nic takového nikdy neslíbil. Senát ministerské poradní komise má rozhodnout, zda se stal Červíček policejním prezidentem v souladu se zákonem. V opačném případě bude následovat jeho odvolání.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

Nezávislý odborový svaz vyzval premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Pecinu kvůli navrácení Lessyho do funkce odvolal. Zároveň odbory připravují trestní oznámení, v němž chtějí uvést konkrétní argumenty, proč podle nich Pecina jednal zbytečně ukvapeně. Už jedno trestní oznámení podal na Pecinu vysoký policejní důstojník, informovaly Lidovky.cz.

Do věci se vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.