Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vnuk utýral babičku. Soud mu vyměřil sedmiletý trest

Česko

  10:13aktualizováno  11:07
PLZEŇ - Sedmi lety vězení potrestal dnes Krajský soud v Plzni třiadvacetiletého Martina Matouška ze Stodu na Plzeňsku za týrání jeho babičky. Podle soudu nedával sedmasedmdesátileté ženě dlouho jíst a pít. Loni začátkem roku ji našli v bytě sociální pracovníci a dali ji odvézt do nemocnice. Tam ale vyhladovělá žena po dvou dnech zemřela. Podle pitevního protokolu vážila 25 až 30 kilogramů.

Pacient - ilustrační foto: Shutterstock

Matouškovi hrozilo za týrání osoby žijící ve společném obydlí až 12 let vězení. Vyhlášení rozsudku se neúčastnil. Rozsudek není zatím pravomocný. Trest by si měl odpykat ve věznici s dozorem.

Podle obžaloby Matoušek nedával své babičce dostatek potravy a pití minimálně celý loňský leden. Seniorka byla upoutaná na lůžko a nemohla se o sebe sama postarat. Vnuk, který s ní v bytě bydlel, ji ale nezajistil jídlo ani základní hygienu. Když seniorku našli sociální pracovníci, byla na zemi a všude kolem ní byly její výkaly. Na špatný stav ženy se přišlo poté, co sousedé upozornili na to, že ji delší dobu neviděli. Kvůli dluhům byla v bytě odpojená elektřina a nebyl zaplacený nájem.

Matoušek u soudu odmítl vypovídat. Na policii ale předtím uvedl, že od babičky dostával peníze na nájem, které utratil mimo jiné za drogy. Její důchod byl podle soudu jediný příjem domácnosti. „Nemusel jí pravidelně vařit, mohl jí ale z jejího důchodu kupovat jídlo,“ uvedl státní zástupce, jehož návrh na zhruba sedmiletý trest soud akceptoval. Soudce Martin Kantor také připomněl, že Matoušek dokonce i aktivně bránil sociální pracovnici, aby ji navštívila. Ačkoliv ženu netýral fyzicky aktivně, ale jeho jednání bylo omisivní, tedy spočívalo v nečinnosti, musela žena vnukovo počínání pociťovat jako silné příkoří, řekl soudce. Ve snaze vnuka za každou cenu chránit přesto lidem tvrdila, že se o ni stará. Vnuk ale téměř celý její starobní důchod použil pro sebe, zejména na drogy.

Na policii se Matoušek bránil tím, že babička od začátku roku 2015 jedla jen málo. Když odcházel, nechával jí údajně chléb a sušenky. Nestaral se ale o to, kolik toho babička snědla. Nekrmil ji, ani ji nezavolal lékaře. Soud v jeho jednání shledal minimálně nepřímý úmysl. „Jistě nechtěl, aby zemřela, ale i malé dítě ví, že nedávat někomu najíst, respektive poskytovat mu zcela nedostatečné množství potravy, může vést k úmrtí. Zvláště, jde-li o osobu starou a trpící jinými problémy,“ dodal soudce. Podle znalkyň, které prováděly pitvu, byla žena těžce podvyživená, i když nenašly žádné důvody, které by ji bránily přijímat potravu. Příčinou smrti byl rozvrat vnitřního prostředí při extrémním vyhubnutí.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat