Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Voda opět udeřila, Brno prý zachránila vypuštěná přehrada

Česko

  7:33aktualizováno  10:28
BRNO/ŽĎÁR NAD SÁZAVOU -
Dětský tábor - ilustrační foto.

Dětský tábor - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Voda ze Svratky na mnoha místech vytopila sklepy, zaplavila silnice a způsobila sesuvy půdy. Vítr lámal stromy. Hasiči měli přes noc stovky zásahů. "Nevíme o žádných zraněných," řekla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Od brzkých ranních hodin platí na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku třetí stupeň povodňové aktivity, takzvané ohrožení. V okolí se řeka na několika místech rozlila do polí.

Příval vody ve Svratce zadržela Brněnská přehrada, která je v těchto dnech vypuštěná. "Dá se říct, že přehrada zachránila Brno," uvedla dispečerka Povodí Moravy Jana Pagáčová. V Brně se dostala například do policejních cel v Příční ulici, kotelny v Křenové ulici a do podzemí Domu pánů z Lipé na náměstí Svobody.

Svratka podle Pagáčové kulminovala kolem 08:00, přes den očekávají pracovníci Povodí Moravy pokles hladiny.

Zaplaveny byl desítky domů
Na Žďársku byla zasažena oblast mezi Žďárem nad Sázavou, Novým Městem na Moravě, Bystřicí nad Pernštejnem a Velkým Meziříčím. Hasiči tam evakuovali osm lidí: dva ve Víru a po čtyřech v Dolní Rožínce a v obci Rovné. Pomáhali i s evakuací dvou letních táborů: z Křídel do Žďáru nad Sázavou převezli 25 osob, v obci Dvořiště 20 rekreantů do Bystřice nad Pernštejnem. Další tábory byly kontrolovány.

Ve většině případů hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů, garáží, ale také obytných částí domů. V některých obcích byla vodou zasažena i desítka objektů najednou. Hasiči pomáhali například v Křižanově, Bobrové, Bobrůvce, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí, Věchnově, Rovném, Jabloňově či v Pikareci a Víru. Na několika místech odstraňovali spadlé stromy na vozovku - třeba u Milešína jich spadlo 12 najednou.

Podle radarových snímků Českého hydrometeorologického ústavu v bouřkách dopadalo na zem místy až 50 milimetrů srážek.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...