Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Voda po silných deštích opadá, třetí povodňový stupeň platí už jen na dvou místech v Pardubickém kraji

Studénka (Nový Jičín), 19.6.2020, Povodně  Majitelé s hasiči odstraňují škody,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studénka (Nový Jičín), 19.6.2020, Povodně Majitelé s hasiči odstraňují škody,... | foto: Fot:MAFRA - Alexandr SatinskýMAFRA

Praha Po silných deštích z konce minulého týdne se situace na řekách v Česku zklidňuje. Vpodvečer už nikde nebyl třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Na druhý stupeň klesla Chrudimka v Nemošicích, stejný stupeň platí dál na Novohradce v Úhřeticích. V částech Pardubického a Moravskoslezského kraje je do úterního dopoledne vyhlášena výstraha před záplavami.

Podle dostupných informací utonuli o víkendu v rozvodněných tocích čtyři lidé. Další dva muži se v pondělí odpoledne topili pod splavem v Hovězí na Vsetínsku, jeden z nich je v kritickém stavu. Klienti zatím nahlásili pojišťovnám stovky škod dohromady za miliony korun.

Lidé v Tutlekách na Rychnovsku odstraňovali 19. června 2020 následky lokální...
Lidé v Tutlekách na Rychnovsku odstraňovali 19. června 2020 následky lokální...

Vytrvalý a vydatný déšť zvedal o víkendu hladiny toků zejména na východě republiky. Pro Chrudimsko, Pardubicko a Frýdlantsko meteorologové vydali upozornění před extrémním stupněm nebezpečí záplav, hladiny tam na nejvyšší povodňový stupeň vystoupaly na více místech. Na třetí stupeň se o víkendu dostala také říčka Velička na Hodonínsku nebo Bystřička na Vsetínsku.

K víkendovým obětem rozvodněných toků se v pondělí přidal třiašedesátiletý muž, který utonul v potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Jezdil sem na chalupu. V sobotu spatřili kolemjdoucí v řece Osoblaze na Bruntálsku dvě těla. Utonulého muže hasiči z řeky vytáhli tentýž den, ženské tělo, které svědci ve vodě také viděli, se stále nenašlo. Pátrat po něm budou policisté, až hladina opadne a nebude pro ně nebezpečná, což bude nejdříve v úterý. Počítají s možností, že proud tělo odnesl do nedalekého Polska, tamní kolegy už v sobotu kontaktovali.

Okolnosti úmrtí osmileté školačky, která se v neděli odpoledne na Frýdecko-Místecku utopila při sjíždění rozvodněné Morávky, prověřuje policie. Může se stát, že obviní šestačtyřicetiletého otce holčičky, který na raftu vyjel s ní a s její o sedm let starší sestrou, řekla mluvčí frýdecko-místecké policie Karolína Bělunková. Dívka zemřela po převozu do nemocnice, její otec a sestra se z převrženého raftu dostali bez zranění.

Při sjíždění Vsetínské Bečvy se v pondělí odpoledne převrhla kanoe se dvěma muži na Vsetínsku. Jednoho z nich bylo po vytažení z vody poblíž jezu nutné oživovat, druhého proud unášel asi 2,5 kilometru. Přiletěl pro něj vrtulník. Muži splav nesplouvali, loď přenesli, ale když do ní pod jezem znovu nastoupili, proud vody loď vtáhl zpět, ta se převrhla a muži se začali topit.

Vážná zůstávala vpodvečer situace v Pardubickém kraji. Podle státního podniku Povodí Labe jsou některé přehrady v regionu plné. Zásobní prostor voda naplnila v Seči na Chrudimsku a Pastvinách na Orlickoústecku. Následkem prudkých dešťů se zakalil vodní zdroj Čertovina, který zásobuje část Hlinska a další místa, lidé by měli pít vodu z kohoutku po převaření.

Pojišťovny zatím registrují nejvíce nahlášených škod na severní Moravě. Generali Česká pojišťovna měla ve 14:00 nahlášeno zatím 250 škod za osm milionů korun, Kooperativa registrovala k poledni 168 škod za osm milionů Kč, Česká podnikatelská pojišťovna 100 škod za čtyři miliony Kč. Lidé nejčastěji hlásí zatopené sklepy, garáže i rodinné domy. Pojišťovny ale počítají s tím, že hlavní nápor oznámených škod ještě přijde.

Bouřky a přívalové deště, které mnohde způsobily lokální povodně, si tento měsíc vyžádaly nejméně pět lidských životů. Už v neděli 7. června zemřela v Šumvaldu na Olomoucku žena, další se dosud pohřešuje.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...