Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Voda v Brně je znovu pitná i bez převaření, bakterie v ní nejsou

Česko

  18:36aktualizováno  19:13
BRNO - Voda v Brně je znovu pitná i bez převaření. Brněnské vodárny a kanalizace odvolaly doporučení platné od čtvrtka. Analýzy nepotvrdily další výskyt koliformních bakterií zaznamenaných v nízkém množství ve starších vzorcích, oznámil v sobotu novinářům primátor Petr Vokřál (ANO).

Tekoucí voda (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Nutnost převařovat vodu se týkala také 43 dalších obcí kolem Brna. Přesnou příčinu problémů vodárny ještě zjišťují. Nejspíš to byla nižší koncentrace chlorové dezinfekce.

„Co bylo jeho příčinou, bude předmětem zkoumání. Mohla to být vysoká teplota, mohla to být kvalita vody dodávané z jímacích území, z úpravny vody, ten problém je dosti široký,“ uvedl Petr Šindler, pověřený zástupce ředitele vodáren.

Voda je momentálně pitná bez omezení, potvrdili také hygienici. „Doporučujeme pouze vodu intenzivně odpouštět ze všech kohoutků,“ uvedla Hana Pokorná z krajské hygienické stanice.

Komunikaci kolem problémů s vodou v sobotu zkritizoval hejtman Michal Hašek (ČSSD). Krátce po 18:00 rozeslal vyjádření, podle kterého ještě informaci o výsledcích neměl ani on, ani krajský hygienik. Vodárny podle hejtmana také komunikovaly chaoticky. Vokřál nicméně popsal, že hromadný e-mail všem zainteresovaným včetně hejtmana odcházel hned, jak to bylo možné, tedy několik minut po 18:00.

Podnik od čtvrtka zesílil chlorování a provedl mimořádnou dezinfekci hlavního vodojemu v Čebíně i dalších osmi vodojemů. Pro vodárny bude několik posledních dní také poučením do budoucna. „Budeme tuto akci pečlivě vyhodnocovat a zcela jistě to bude znamenat změnu našich interních postupů,“ řekl Šindler. Podniku se například ve čtvrtek pod náporem návštěvníků zhroutil web.

Kvůli pochybnostem o kvalitě vody se v Brně skokově zvýšil zájem o vodu balenou v lahvích i barelech. Řetězce posílily dodávky, přesto v některých obchodech neochucená voda nárazově chyběla. Hygienici v minulém týdnu nezaznamenali zvýšený výskyt průjmových onemocnění. Převařování vody brali spíše jako prevenci.

U dvou vzorků kohoutkové vody z pondělí ukázaly následné testy výskyt koliformních bakterií v nízké koncentraci. Podle hygieniků nešlo o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi. V kontrolních vzorcích, jejichž rozbory trvaly tři dny, se už žádné bakterie neobjevily.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat