Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Dejvic přidají další cisterny. Vodu nebude možné pít do středy

Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, jsou potřeba další testy. Pražské vodovody a kanalizace v pondělí doplní současných 50 cisteren o dalších deset, řekl to generální ředitel PVK Petr Mrkos. Bez pitné vody je asi 32 tisíc lidí.

Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, je třeba provést další testy. Vodu nelze používat ani na vaření, ústní hygienu a mytí obličeje. Je ale možné ji používat pro praní a další obvyklé činnosti. Po mytí nádobí je však potřeba jej opláchnout pitnou vodou, uvedl v pondělí dopoledne mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. 

Voda obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, které bývají přítomny ve fekáliích. Lidé měli po požití vody střevní potíže, asi 130 vyhledalo lékaře a dva byli hospitalizovaní.

Pravděpodobnou příčinou byl pokles tlaku ve vodovodu, při kterém byla nasáta stojatá voda s bakteriemi ze slepé přípojky, která není zakreslena v mapě. S podobnou přípojkou se PVK v Dejvicích už setkaly. „Budeme ji hledat asi na kilometrovém úseku pomocí kamerového systému,“ řekl Mrkos. Pátrat budou mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat.

VÝJEZDY ZÁCHRANEK

  • Pražská záchranná služba odvezla od sobotní noci do neděle 40 lidí, od nedělní noci pak dalších 17 lidí s onemocněním zaviněným kontaminovanou vodou
  • V pondělí dopoledne (do 14 hodin) bylo k onemocněným přivoláno 7 sanitek
  • Pracovníci záchranné služby  onemocněným také poskytují poradenství po telefonu, řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová

V současné době PVK vodovod proplachuje, nedělní výsledky rozborů vody ještě ukázaly u některých vzorků zvýšené hodnoty. Podle Mrkose první rozbory PVK prováděly preventivně v pátek, protože při výměně vodoměrů klesal tlak v síti. „Než jsme dostali výsledky rozborů, které trvají jeden den, už jsme měli informace z nemocnic,“ řekl ředitel vodohospodářů.

Radnice Prahy 6 bude do škol, domů pro seniory a léčeben dlouhodobě nemocných vozit vodu balenou, uvedl pro novináře v pondělí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Podle starosty hygienici rovněž doporučili, aby provozovatelé restaurací v postižené oblasti zavřeli své provozovny. Nařídit jim to ale městská část nemůže. Do terénu proto vyrazí strážníci, kteří majitele restaurací o zavření požádají. 

Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny.
Problémy, které postihly Prahu 6, někteří brali s humorem.

BEZ VODY JSOU I RESTAURACE

  • Většina restaurací v pražských Dejvicích je i přes havárii vody otevřená. Jejich zaměstnanci chodí pro vodu k cisternám, od rána byli už několikrát. 
  • V omezeném provozu fungují také menzy v areálu ČVUT, prodává se jen balené jídlo a pití. 
  • Úplně zavřená je například restaurace Evropa na Vítězném náměstí. Ostatní většinou fungují, především rychlá občerstvení jen omezila prodej točených nápojů, které se vyrábí smícháním pitné vody a prášku.
  •  Asociace hotelů a restaurací (AHR) provozovatelům nabízí právní pomoc při vymáhání kompenzací za to, že nemohou používat vodu z vodovodu.
  • Podle prezidenta AHR Václava Stárka má současná situace konkrétního viníka, po kterém mohou provozovatelé jídelen, restaurací a hotelů požadovat úhradu škod.

Lidé, kteří vyhledali kvůli střevním potížím lékaře, budou moci žádat kompenzaci. Po vyčíslení ušlého zisku dostanou odškodnění i firmy, PVK jsou pro takové případy pojištěny.

Situaci by zlepšilo, kdyby lidé ve velkých objektech například vysokých škol a dalších budov v zasažené oblasti odtáčeli vodu z kohoutků, a tím pomohli dopravit vodu s vyšším obsahem chlóru do celého distribučního systému, uvedl. PVK rovněž oznámila, že za období, kdy není voda ve vodovodu pitná, nebude dodávky zákazníkům účtovat.

Oblast, kterou problémy zasáhly. Na místa označená kapkou byly přistaveny...

Oblast, kterou problémy zasáhly. Na místa označená kapkou byly přistaveny cisterny s pitnou vodou.

Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích a Bubenči se týká 32 000 lidí. Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...