Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Voda v Dejvicích způsobila zdravotní problémy stovkám lidí. Mohou za to zřejmě koliformní bakterie

Česko

  12:43
PRAHA - Voda v pražských Dejvicích není pitná. Měla by být kontaminovaná koliformními bakteriemi. „Vodu nedoporučujeme užívat ani po převaření,“ tvrdí mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek. Firma opatřeními reaguje na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích. Záchranná služba od sobotní noci odvezla do nemocnic přes 40 lidí.

Záchranka foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Opatření se týká 32 tisíc lidí. Příčinu kontaminace vody zatím společnost Pražské vodovody a kanalizace nezná. „Výsledky analýzy by měly být až v pondělí,“ řekl serveru Lidovky.cz Mrázek. Oblast se začala zásobovat vodou z cisteren. Kvůli prevenci se budou rozdávat i varovné letáky.

Zdravotní problémy by neměly trvat dlouho. „Je to jednorázová záležitost. Po pěti až šesti hodinách by měly ty problémy odeznít,“ oznámila vedoucí odboru epidemiologie pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

V reakci na varování některé restaurace plánují zavírat. „Momentálně jsme to oznámení dostali. Na 99 % budeme muset restauraci zavřít,“ řekla číšnice v restauraci Cesta Časem. Jiné podniky o závadné vodě zatím neví. „Nedá se z ni ani vařit? Tak to budeme muset zavolat šéfovi. Ve vodě vyplachujeme půllitry a myjeme nádobí,“ řekl číšník z restaurace Pod Loubím.

K uzavíraní restaurací není důvod

K uzavření restaurací není podle Jágrové žádný důvod. „V těch restaurací se používá převařená voda, tam by se měla eliminovat možnost nákazy,“ tvrdí. „Nemělo by vadit ani umývání nádobí. Voda má většinou nad 60 stupňů a to už redukuje bakterie. Pokud jde o vymývání půllitrů ve studené vodě, tak na nich ulpí jen tak málo vody, že to nemá žádný vliv,“ popsala Jágrová.

O problému byli podle mluvčí radnice informováni také všichni ředitelé škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. „Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení,“ uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení ale se zatím podle ní nepočítá.

Ve školách budou studené obědy

Školy mají doporučeno udělat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření, řekl ředitel jedné ze základních škol v postižené oblasti. Otevřena bude také Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v Dejvicích. Její mluvčí Michal Janovský řekl, že studenti budou o závadnosti vody informováni, výjimečná opatření kvůli tomu přijímána nebudou.

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z této oblasti zhruba 40 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili po telefonu. Podle Ernestové je nyní nutné dostatečně informovat obyvatele, kteří se například v podvečer vrátí z víkendu. Podle jedné z obyvatelek této oblasti společnost Veolia informuje odběratele o problému esemeskou.„Jedná se řádově o desítky pacientů, u nichž jsou obdobné příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota,“ sdělila ČTK mluvčí nemocnice Jitka Zinke. 

Problémy byly už loni

Obyvatele Prahy 6 o nebezpečí preventivně informují strážníci. „Byli jsme požádání, abychom pomocí tlampačů informovali, že je v okolí Vítězného náměstí vadná voda. Odkazovali jsme, že veškeré informace jsou na internetu,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.¨

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí.
K cisternám lidé pro nezávadnou vodu přicházeli s nejrůznějšími nádobami.

V Dejvicích se nejedná o první podobný případ. Minulý rok byla voda kontaminovaná  bakterií E.coli, která způsobuje průjem a horečky. „Nevíme, jestli to má souvislost. V minulosti chybou odběratele natekla špinavá voda zpět do sítě,“ řekl Mrázek.

Společnosti Pražské vodovody a kanalizace může hrozit i pokuta. „Pokud se zjistí pochybení , tak budou sankcionováni,“ tvrdí Jágrová.

Jaké oblasti se opatření týkají?

Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Oblast, kterou problémy zasáhly. Na místa označená kapkou byly přistaveny...
Autoři: , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat