Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kvalita vody v rybnících se horší, lidé by se měli po koupání sprchovat

Česko

  19:22
Praha - Některá přírodní koupaliště v Česku se před posledním červencovým víkendem potýkají se zhoršenou kvalitou vody. Na Brněnské přehradě platí kvůli vysoké koncentraci sinic zákaz koupání a podobně je na tom i rybník Sykovec na Žďársku. Na některých dalších koupalištích hygienici lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali.

Přírodní koupaliště. foto: Tomáš Rucký

Na západě Čech je kvůli sinicím pro koupání dlouhodobě nevhodný hlavně rybník Valcha na Klatovsku a přehrada České údolí u Plzně. Dobré podmínky nejsou ani v horní části přehrady Hracholusky. „Zhruba od silničního mostu dolů je voda poměrně dobrá. Nejlepší je v oblasti hráze, kde je stále průhlednost kolem tří metrů,“ řekl hydrobiolog Jindřich Duras. Voda nevhodná ke koupání je na západě Čech i v nádrži Skalka na Chebsku a nově v Novorolském rybníce na Karlovarsku. 

Hygienici nedoporučují lidem koupání ani v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku a na koupališti v Chabařovicích u Ústí nad Labem. Kvůli sinicím má zhoršenou jakost voda v Máchově jezeru a některých přírodních koupalištích na Českolipsku. Lidé by se po koupání v nich měli raději osprchovat. 

Ve středních Čechách je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci na Tyršově koupališti v Rakovníku a v Písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Jako vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi označili středočeští hygienici jezero Ostrá na Nymbursku, Proboštská jezera a rybník Jureček u Prahy a lokalitu Županovice na Slapech na Příbramsku. 

Na východě Čech ukázaly rozbory zhoršenou kvalitu vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku. Kvůli zvýšené přítomnosti sinic a chlorofylu by se lidé měli po koupání v Oborském rybníku osprchovat čistou vodou. Stejnou radu mají hygienici i pro citlivé jedince, kteří se rozhodnou vykoupat v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku. „Zvýšený výskyt sinic se může v některých lokalitách pláží objevovat vlivem směru větru. Těmto místům je třeba se vyhýbat,“ uvedli hygienici. 

Jednoznačně vyhnout by se plavci měli rybníku Rosnička na Svitavsku, kde se přemnožily sinice a už od poloviny června tam platí zákaz koupání. Stejný zákaz se týká i rybníku Sykovec na Žďársku. 

Na jižní Moravě platí zákaz koupání na všech sledovaných koupalištích Brněnské přehrady. Důvodem je vysoká koncentrace sinic způsobená dlouhotrvajícím teplým počasím. Zhoršené parametry zjistili odborníci také v přírodním koupacím biotopu Bantice na Znojemsku a ve vodní nádrži Výrovice, na obou místech se ale mohou lidé koupat bez obav. Se zhoršenou kvalitou vody je třeba počítat i v Plumlovské přehradě na Prostějovsku. 

Nevyhovující kvalita vody je v nádržích Baška a Brušperk na Frýdecko-Místecku. Brušperk trápí nejenom výskyt toxických sinic, ale nádrž je riziková i s ohledem na prokázanou přítomnost cerkárií, larev motolic, které mohou vyvolat vyrážky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!