Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vodáci budou mít možnost přenášet lodě u jezů, vlastníci pozemků jim to musí umožnit, schválila Sněmovna

Vlastníci pozemků v okolí jezů budou mít zřejmě povinnost nechat vodáky přenášet lodě. Poslanci ji v pátek při závěrečném schvalování vložili do novely vodního zákona. Sněmovnu o to žádaly vodácké a turistické organizace. Poslanci při závěrečném hlasování schválili i přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) pozměňovací návrh poslanců ODS Ilony Mauritzové a Jakuba Jandy, který vodákům vychází vstříc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ještě něco udělat, aby se uživatelé vodní cesty mohli ze zákona vyjadřovat k vodním dílům, tak jako rybáři nebo ochránci přírody. Úpravy a díla, co někteří vodohospodáři narhují, jsou vyloženě životu nebezpečné. A přitom to jde navrhnout bezpečně za srovnatelné náklady.

0 0
možnosti

J40i98r54k57a 70N90o30v26ý

18. 9. 2020 13:15

Zábava na prvním místě!

0 0
možnosti
Foto

Volný přístupu k vodě zavedl již Karel IV, nebyl nikdy zrušen. Lidé to postupně porušovali salámovou metodou a dokonce stavěli přímo na vodě překážky nebo oplocovali až k vodě. Dnes si zas např. tajně čerpají vodu na zavlažování golfového hřiště. Pořádek v tom udělala až Marie Terezie. Přístup k vodě měl být umožněn všude kromě vodních děl /tehdy asi jen mlýny/ a průmyslových a vodohospodářských staveb. S tím souvisí i umožnění proplavení. Ten kdo zákonně vytvoří překážku, musí umožnit lodím proplavení nebo jiný způsob překonání překážky zdarma. To platí téměř v celé Evropě. Jen u historických komor se platí symbolický poplatek spíše na základní udržení historického dědictví příp sociální zázemí, např. voda a WC.

0 0
možnosti